کمبود آب بدن چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟

ایمیل پرینت PDF
Administrator

اگر از هر متخصص تناسب اندامی بپرسید که مهمترین مانع بر سر انجام تمرین‌های ورزشی چیست، مسلماً به شما خواهد گفت: کمبود آب بدن. شما برای تمرین به آب، آن هم در حجم بالا نیاز دارید. در زیر علائمی که می‌توانند نشان‌دهندۀ کمبود آب بدن باشند ذکر شده است:

سردرد
بدن شما پیوسته آب از دست می‌دهد. این امر به این معنی است که شما همزمان در حال از دست دادن نمک‌های ضروری برای بدن همچون سدیم و پتاسیم هستید. چرا که این نمک‌ها بخشی از مایعاتی که از بدن دفع می‌شوند هستند. این از دست دادن نمک ترکیب شیمیایی خون شما را تغییر می‌دهد. مغز شما شدیداً به این تغییر حساس است و واکنش آن به این تغییر سردرد است. شدت سردرد شما بستگی به میزان آبی که از دست داده‌ای دارد. هرچه بیشتر آب از دست دهید، حجم خونتان کاهش می‌یابد، که سبب می‌شود اکسیژن کمتری به مغزتان برسد. همچنین سبب می‌شود که رگهایتان گشاد شود که خود قضیه را بدتر می‌کند. خلاصه اینکه نبود آب کافی مساوی است با سردرد.

زردی بیش از حد ادرار
دلیل این اتفاق این است که به علت کمبود آب، تراکم ضایعات ادرارتان افزایش می‌یابد. زمانی که بدن شما آب کافی دارد، ضایعات به راحت تر و به شکلی بهینه‌تر تخلیه می‌شوند، اما زمانی که مایعات کافی در بدنتان موجود نیست، ضایعات به راحتی تخلیه نمی‌شوند و سر جای خود باقی می‌مانند.

یبوست
دلیل این اتفاق نیز مشابه مورد بالا است. آب کمک می‌کند تا ضایعات بدن در طول روده حرکت کنند و از بدن خارج شوند. اما اگر آب بدنتان کم باشد، نمی‌تواند ضایعات جامد بدنتان را حرکت داده و به خارج از بدن هدایت کند.

افسردگی، بی قراری یا سردرگمی:
مغز به طور عمده روی جریان خون بدن متکی است، با کمبود آب میزان خون رسانی کاهش پیدا می کند. این امر باعث برهم خوردن تعادل عاطفی و ذهنی و در موارد حاد اختلال ذهنی موقت می شود. استرس، کمبود آب بدن را افزایش می دهد و مایعات بدن را دفع می کند. برای رفع استرس، لازم است به بدن آب برسد.

راه حل
آب کافی بنوشید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. شاید تعجب کنید اما در کشور آمریکا، کنترل کیفی بر آب شیر، از آب معدنی خیلی بیشتر است. زیرا او دی ای روی کیفیت آب معدنی نظارت ندارد و در بیشتر موارد آب معدنی در آزمایش ها آلوده به آرسنیک، ترکیبات شوینده، کپک و باکتری است.علاوه بر آن، بسته بندی پلاستیکی آن نیز برای محیط زیست مضر است. از طرفی آب شیر ارزان تر است. اما اگر به سالم بودن آب شک دارید، می توانید از دستگاه تصفیه استفاده کنید.

منبع: فرارو  


آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ، ۰۸:۳۹  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی