چگونه هنگام آلودگي هوا سالم بمانيم؟

ایمیل پرینت PDF
Administrator
 
با افزايش آلودگي هوا در برخي از شهرهاي کشور كودكان، بيماران خاص و سالمندان که به آلودگي هوا حساس‌تر هستند؛ ممكن است دچار علايمي چون برونشيت و گوش درد شوند و با توجه به اين که به گفته کارشناسان ماسک‌هاي موجود در بازار بيشتر جنبه دکوري دارند بهتر است مواقع غيرضروري در اين هوا تردد نکنند.

در روزهاي مشخصي از سال به دليل تغييرات جوي، سرما و تغيير در وزش بادها، ذرات معلق موجود که حاصل از کارخانجات صنعتي است در فضاي شهرها جمع شده و باعث ناسالم شدن هوا مي‌شوند. علاوه بر اين، ذرات معلق وارد شده از عراق و کشورهاي غربي به داخل کشور نيز به صورت معلق در فضا باقي مي‌ماند و به آلوده شدن هوا منجر مي‌شوند. 

آلودگي هوا به مشکلات جسمي جدي منجر مي‌شود و مسموميت‌هايي را براي بدن ايجاد مي‌کند. برخي افراد ضمن داشتن مشکلات جسمي، زمينه ابتلاء به مشکلات رواني مثل اضطراب را دارند. برخي ديگر نيز فکر مي‌کنند بيماري وخيمي دارند که تشخيص داده نشده است و اعلام آلودگي هوا کافي است تا آنها را دچار اين تصور کند که به بيماري مزمني مبتلا شده‌اند. افرادي که دچار اختلال وسواس هستند با اعلام آلودگي هوا دچار اضطراب بيشتر مي‌شوند و برخي رفتارهاي وسواسي‌شان بروز مي‌کند. 

وي افزود: افرادي که دچار اختلالات اضطرابي مثل وسواس هستند، نه تنها نسبت به سلامت جسمي و رواني خودشان نگران هستند، بلکه اين موضوع به ساير افراد خانواده و نزديکانشان نيز تعميم پيدا کند. اضطراب بالا مي‌تواند زمينه‌ساز افسردگي، تحريک‌پذيري و پرخاشگري شود. بنابراين از اين منظر مي‌توان گفت آلودگي هوا به طور غيرمستقيم مي‌تواند زمينه پرخاشگري افراد را به وجود آورد. از سوي ديگر اگر آلودگي هوا ه بيماري جسمي مثل تنگي نفس منجر شود، وجود همين بيماري مي‌تواند در فرد و خانواده‌اش استرس ايجاد کند و اگر افراد مستعد بيماري‌هاي اعصاب و روان باشند آن وقت بايد منتظر بروز علائم اختلالات رواني در آنها بود. آلودگي هوا از دو منظر حائز اهميت است. اول ابتلا به مشکلات جسمي و دوم ترس از ابتلا به مشکلات جسمي که در افراد استرس ايجاد مي‌کند. 

از شهروندان خواهش مي‌شود به گزارش‌ها و توصيه‌هاي سازمان هواشناسي و حفاظت محيط زيست و مراکز بهداشتي مرتبا توجه کنند. اگر به علايمي مانند سوزش چشم، تنگي نفس يا سنگيني قفسه سينه دچار شديد، خود را از هواي آلوده دور نگه داريد و تا جايي که ممکن است سعي کنيد در روزهايي که آلودگي هوا وجود دارد از منزل خارج نشويد زيرا غلظت آلودگي هوا در منزل به مراتب از هواي بيرون کمتر است. اگر مجبور به خروج از منزل هستيد صبح زود يا غروب از منزل خارج شويد زيرا توليد اُزن در اثر تابش نور خورشيد در اين زمان بيشتر است. از ورزش و فعاليت در هواي آلوده اجتناب کنيد زيرا تنفس زياد و سريع، آلودگي بيشتري را به ريه‌ها وارد مي‌کند. اگر از داروهاي ضد آسم و تنگي‌نفس قبلا استفاده کرده‌ايد، در هواي آلوده نيز حتما مصرف آنها را فراموش نکنيد. اگر مبتلا به بيماري‌هاي مزمن قلبي و يا ريوي هستيد حتما به پزشک خود مراجعه نموده يا از وي مشاوره بخواهيد. همچنين اگر تاکنون مبتلا به علايم تنفسي نشده‌ايد تصور نکنيد که آلودگي هوا بر شما اثر ندارد بلکه آثار آلودگي هوا در افراد مختلف واکنشي متفاوت دارد و برخي ديرتر ممکن است دچار علايم شوند.

کودکان، سالمندان و مبتلايان به بيماري‌هاي خاص به آلودگي هوا حساس‌تر هستند با توجه به اين که ماسک‌هاي موجود در بازار جنبه دکروي دارند ممکن است دچار علايمي چون برونشيت و گوش‌درد شوند بنابراين از خروج آنها از منزل در مواقع غيرضروري اجتناب کنيد. با کاهش آلودگي هوا افراد بدون زمينه مشکلات تنفسي از مشکلات تنفسي رها مي‌شوند ولي افراد داراي بيماري زمينه‌اي ريوي همچون آسم، تنگي نفس، برونشيت مزمن و بيماري‌هاي قلبي و عروقي باشند ممکن است تا مدت‌ها از مشکلات تنفسي ناشي از آلودگي رنج ببرند. در مورد قطع داروهاي خود حتما با پزشکان خود مشاوره کنيد. اگر در روزهاي بعد از شروع تنگي نفس يا سرفه ناشي از آلودگي هوا، دچار تب يا خلط چرکي يا لرز داشتيد، از خوددرماني اجتناب و حتما به پزشک مراجعه کنيد.

خوراکي‌هايي که هنگام آلودگي هوا بايد خورده شوند !

هواي آلوده حاوي مواد سمي و ترکيباتي اکسيد کننده است که بدن در برابر اين آلودگي‌ها واکنش التهابي نشان مي‌دهد بنابراين مواد حاوي آنتي اکسيدان‌ها مي‌تواند از فعاليت اين واکنش‌ها جلوگيري کند. شير، ميوه و سبزي به دليل داشتن آنتي اکسيدان‌هاي قوي براي سلامتي و مبارزه با آلودگي هوا بسيار مناسب است. علاوه براين آنتي اکسيدان‌ها براي مقابله با آلودگي هوا راديکال‌هايي آزاد مي‌کنند که خطر بروز سرطان و بيماري‌هاي قلبي و عروقي را خنثي مي‌کند. شير داراي ويتامين‌هاي گروه B است و به همين دليل متخصصان تغذيه مصرف فراوان شير را در روزهاي آلوده هوا توصيه مي‌کنند. 

ميوه و سبزي نيز داراي آنتي اکسيدان قوي است به ويژه ميوه و سبزي در 3 رنگ سبز، قرمز و نارنجي که در روزهاي آلوده هوا نقش پاک کنده و سلامت ريه‌ها را برعهده دارند. ميوه‌هايي مانند پرتقال، نارنگي و انار، سبزي‌هايي مانند سير، پياز، کلم بروکلي و ساير کلم‌ها، گوجه فرنگي و کاهو نيز در اين روزهايي که هواي پايتخت آلوده است، مورد مصرف فراوان قرار گيرد.

اين کارشناس ارشد تغذيه ادامه داد: نوشيدن مايعات فراوان به خصوص آب در طول روزهاي آلودگي هوا به مقدار 10 تا 12 ليوان ضروري است. درصورتي که افراد نمي‌توانند آب زياد بنوشند، مصرف غذاهاي مايع مانند انواع سوپ‌ها به دليل اينکه حاوي مقدار زيادي مايعات است نيز در دفع آلودگي از بدن بسيار موثر خواهد بود. مصرف مواد مغذي حاوي روي در روزهاي آلوده هوا موجب کاهش جذب فلزات سنگين شده و اين ماده غذايي همواره مورد توصيه متخصصان تغذيه است که بهتر است در اين روزها از قرص مکمل آن استفاده کنند. ماهي يکي ديگر از مواد غذايي است که مصرف منظم در طول هفته در خانواده‌ها توصيه شده است.

ماهي سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 است که مي‌تواند در کاهش تنگي نفس و اثرات زيان بار ترکيبات التهاب آور مفيد باشد.مغز‌هاي گردو، بادام زميني (کودکان بالاي دو سال )، آب ميوه‌هاي طبيعي، استفاده نکردن از فست فودها در روزهاي آلوده هوا بيش از گذشته مورد توجه عموم قرار گيرد.
 
منبع:شفاف 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی