قانون طلایی در هوش هیجانی

ایمیل پرینت PDF
Administrator

خبرگزاری فارس: قانون طلایی برای مدیریت رابطه با هوش هیجانی هوش هیجانی مهارت انعطاف‌پذیری است که به دو صورت کلامی و غیرکلامی وجود دارد. نوع کلامی، با خودآگاهی، خودمدیریتی و آگاهی اجتماعی همراه است

یک روانشناس با بیان هوش هیجانی به عنوان مهارت انعطاف‌پذیری اظهار داشت: هوش هیجانی می‌تواند به آسانی یاد گرفته شود و حتی می‌توانیم آن را از طریق متمرکز کردن ذهن بر رفتار و هیجاناتی که پیش می‌آید افزایش دهیم.

وی با ذکر مثالی درباره تأثیر هوش هیجانی در ورزش گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین عامل ضعف عملکرد ورزشکاران مثلاً در زدن پنالتی ضعف در مهارت‌های روانی مانند اعتماد به نفس و کنترل خود است وقتی ورزشکار اعتماد به نفس پایینی داشته باشد در صورتی که بهترین بازیکن تیم هم باشد نمی‌تواند پنالتی را گل کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: افراد باید تفکر خوشبینانه و دید مثبتی داشته و همیشه امیدوار باشند این الگوی مهمی است که می‌تواند به ارائه عملکرد قابل قبول در هر رشته‌ای منجر شود.

این روانشناس ادامه داد: 4 گزینه؛ خودآگاهی، خودمدیریتی، آگاهی اجتماعی و مدیریت رابطه برای کنترل هوش هیجانی لازم است که اتفاقاً این 4 گزینه ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته و لازم و ملزوم همدیگرند، برای افزایش خودآگاهی باید تمرین کرده و همیشه نظاره‌گر خود باشیم رفتارهای افراطی و تفریطی انجام ندهیم و سعی کنیم متعادل باشیم.

وی افزود: هیجان‌ها نوعی اطلاعات هستند که موجب قضاوت‌های ما می‌شوند ارزیابی افراد و اشیاء به میزان خودآگاهی ما مربوط می‌شود و با این گزینه می‌توانیم شناخت و درک داشته و هیجان‌ها‌ی خود را تنظیم کنیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره خودمدیریتی به عنوان دومین گزینه کنترل هوش هیجانی گفت: در خودمدیریتی فرد خود را کنترل می‌کند که در این زمینه قانونی طلایی وجود دارد که می‌گوید درباره دیگران چنان عمل کنید که دوست دارید دیگران درباره شما عمل کنند.

در واقع به یکی از بیانات ارزشمند امام علی (ع) که می‌فرمایند آنچه را برای خود می‌پسندی برای دیگران نیز بپسند اشاره دارد با این تفکر می‌توانید هیجانات خود را همواره کنترل کنیم، عینک خوشبینانه بزنیم، توانمندی خود را دیده و صادقانه راجع به رفتارهایمان قضاوت کنیم.

وی افزود: اگر هیجانات ناخوشایند و آنی باشند می‌توانی آنها را اصلاح کنیم زیرا هیجانات ما انعطاف‌پذیر هستند بنابر این باید سعی کنیم با یکدیگر مهربان داشته و درک و همدلی داشته باشیم. عصبانیت و پرخاشگری آسان است مهم این است که آن را مدیریت کنیم و بدانیم که اضطراب، غم، پرخاشگری و عصبانیت هیجانات منفی هستند که مانع یادگیری و محبوب شدن ما در مقابل دیگران می‌شوند.

این روانشناس تأکید کرد: وقتی یاد می‌گیریم خودمدیریتی انجام دهیم تأمل می‌کنیم و بی‌گدار به آب نمی‌زنیم زیرا برخی رفتارها آثار منفی طولانی‌مدتی همراه دارند.

وی ادامه داد: گزینه آگاهی اجتماعی به این نکته اشاره دارد که باید وضعیت را از بیرون نیز نگاه کنیم و این را در نظر بگیریم که دیگران هم وجود دارند بنابر این با آگاهی اجتماعی شرایط دیگران را نیز درک خواهیم کرد و این را می‌توانیم در رابطه مدیریتی و خودآگاهی هماهنگ کنیم. بر این اساس وقتی با دیگران حرف می‌زنیم باید ابتدا گوش دهیم و قضاوت نکرده همچنین علایق شخصی خود را اعمال و به دیگران تحمیل نکنیم.

همایونیان گفت: در مدیریت رابطه نیز همان قانون طلایی وجود دارد، باید بر خود کنترل داشته باشیم و اگر عصبانی شدیم و طرف مقابل را عصبانی کردیم صادقانه موضوع را تجزیه و تحلیل کنیم.به یاد داشته باشید که عذرخواهی اشکالی ندارد درست است که ما برای مردم زندگی نمی‌کنیم اما با آنها زندگی می‌کنیم و همانطور که به علائق خود اهمیت می‌دهیم باید به دیگران نیز بها دهیم. پیدا کردن دوست راحت است اما نگه‌داشتن آن آسان نیست.

وی افزود: هوش هیجانی می‌تواند کلامی و غیر کلامی باشد برای هوش هیجانی کلامی 4 گزینه‌ای که نام برده شد لازم است و در مورد هوش هیجانی غیر کلامی نیز علائمی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به عرق کردن، تپش قلب شدید، افکار درهم و برهم، خطور برخی افکار به مغز، خشکی دهان، گیج شدن، سردی، بی‌حسی و لرزش اشاره کرد همچنین برخی می‌گویند حرفمان یادمان رفت که این مورد نیز مربوط به هوش هیجانی غیر کلامی است.

این متخصص حوزه بهداشت روان خاطر نشان کرد: هوش هیجانی می‌تواند به فرد توانایی تصمیم‌گیری به موقع دهد و نتایج خوبی داشته باشد، مثلاً موقع آتش‌سوزی هوش هیجانی بالا می‌تواند موجب شود تا افراد دست و پایشان را گم نکنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: فارس


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی