جک استراو: آمریکا و انگلیس در ایران نقشی زیان‌بار داشته‌اند

ایمیل پرینت PDF
Administrator

جک استراو، وزیر خارجه اسبق انگلیس که سرپرستی یک هیئت پارلمانی انگلیسی عازم به ایران را به عهده داشت، گفته ایران به دنبال رابطه مناسب با غرب است.

بر اساس گزارش رسانه دولتی بی‌بی‌سی، جک استراو گفت که ایران از هیئت پارلمانی انگیس استقبال خوبی به عمل آورده است.

این مقام انگلیسی همچنین گفت که ایران به دنبال «رابطه مناسب» با غرب است.

جک استراو، این نکته که تمامی افراد در ایران، اعم از طرفداران روحانی، رئیس جمهور ایران و منتقدان وی جلساتشان را با تبریک سال نوی میلادی آغاز می‌کردند از جمله نکات قابل توجه در این سفر خواند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی که پرسید آیا وی موفق شده با گروه‌های معارض و مخالف در ایران دیدار کند، گفت: «ما نتوانستیم افرادی که به طور ویژه به عنوان مخالفان طبقه‌بندی می‌شوند را ملاقات کنیم، اما توانستیم با افرادی در درون دولت روحانی و افراد منتقد وی یعنی محافظه‌کاران را ملاقات کنیم.»

استراو در ادامه تاکید کرد:‌ هرگونه اشتباه در سخنان یا اقدامات مقامات غربی می تواند منجر به تضعیف موقعیت روحانی در ایران گردد. در واقع غرب نباید اشتباهی که در دوران «خاتمی» انجام داد و منجر به روی کار آمدن فردی مانند «احمدی نژاد» ‌در دولت ایران شد، تکرار کند.

وزیر خارجه اسبق انگلیس به مجادلاتی که بین مجلس و رئیس جمهور ایران وجود دارد اشاره کرد و گفت در حال حاضر دولت آقای روحانی در مجلس اکثریت نیست.

جک استراو همچنین ضمن اشاره به برگزاری کنفرانس خبری در مجلس ایران گفت که هنوز افرادی که به غرب بدبین هستند، در ایران وجود دارند.

وی در عین حال اضافه کرد که ایران به دنبال رابطه مناسب با غرب است.

استراو در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که انگلیس و آمریکا در گذشته «نبروهایی زیان‌بار در ایران بوده‌اند.»

وزیر خارجه اسبق انگلیس گفت: «رابطه ضعیف بین ایران با آمریکا و انگلیس تاریخچه‌ای بسیار بسیار طولانی دارد.»

وی افزود: «اگر شما یک ایرانی باشید، فقط یک ایرانی معمولی، می‌توان شما را به خاطر اینکه انگلیس و آمریکا را نیروهایی زیان‌بار می‌نامید، مورد بخشش قرار داد و ما واقعا چنین بوده‌ایم.»

استراو تأکید کرد: «ما با یکدیگر یک کودتا را برای عزل یک رئیس جمهور دموکراتیک ترتیب دادیم. ما نقش بسیار بسیار بدی بازی کردیم.»

وی ادامه داد: « سپس ما به عنوان مثال، از صدام حسین حمایت کردیم؛ در جنگی که او تحریک‌کننده آن بود و ایران قربانی‌اش.»


آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، ۲۴ دی ۱۳۹۲ ، ۰۸:۳۴  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی