بازتاب راهپیمایی 13 آبان در جهان

ایمیل پرینت PDF
Administrator

"ماري هارف" سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: من تصور مي کنم ما همگي به صراحت گفته ايم که اين دشوار است و سابقه‌اي عميق از بي اعتمادي میان ایران و آمریکا وجود دارد. تصور مي کنم آنرا با برخي راهپيمايي‌ها که ما در ايران مشاهده کرديم، ديديد.

هارف در کنفرانسي خبري گفت: بنابراين، بديهي است که آسان نيست، اما ما در اينجا فرصتي داريم و تعهدي تا ببينيم اين مسير ديپلماتيک ممکن است به کجا منتهي شود زيرا خواست و ترجيح ما اين است که اين مسئله از طريق ديپلماتيک حل و فصل شود.


وي افزود: دولت اوباما درنگ کنگره را در اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران خواستار است.

"هارف" خاطر نشان کرد: ما در اين مرحله هيچ‌يک از تحريم‌هاي موجود را لغو نمي‌کنيم.

وی افزود: به صراحت مي گوييم که ايران بايد گام‌هايي معتبر و قابل تاييد را پيش از آنکه در خصوص هر گونه کاهش محدود تحريم ها بحث کنيم، بردارد.

شین هوا گزارش داد: ايراني ها در سراسر اين کشور به مناسبت سي و چهارمين سالروز تسخير سفارت آمريکا در تهران راهپيمايي کردند.
از طرف دیگر بازتاب برگزاری مراسم ۱۳ آبان در ایران و تحلیل‌ها پیرامون این موضوع، امیدواری ایران به موفقیت دور جدید مذاکرات هسته‌ای، ادعاهای وزیر دفاع آمریکا درباره ایران و موضوع هسته‌ای و اتهام‌زنی دولت بحرین به جمهوری اسلامی ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازتاب برگزاری مراسم 13 آبان در مطبوعات جهان

به گزارش «تابناک»، اخبار و گزارش‌های مربوط به برگزاری مراسم روز ۱۳ آبان، از روز گذشته تاکنون، بخش مهمی از مطالب مطبوعات جهانی را از آن خود کرده است.

روزنامه «لس آنجلس تایمز» از جمله آخرین مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، در سالگرد اشغال سفارت آمریکا در ایران، هزاران تن در ایران علیه ایالات متحده گرد آمده و شعار داده‌اند. با این حال، به باور این روزنامه، مراسم ۱۳ آبان امسال بیانگر نگرانی «تندرو»‌ها از بهبود احتمالی روابط جمهوری اسلامی ایران با مهم‌ترین دشمنش، یعنی آمریکا بوده است. لس‌آنجلس تایمز اشاره می‌کند که جمعیت حاضر در مراسم امسال، از سال‌های پیش بیشتر بوده است. این روزنامه همچنین بر این باور است برگزاری مراسم امسال، پیامی صریح برای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به شمار می‌رود.

بازتاب برگزاری مراسم 13 آبان در مطبوعات جهان

سایت شبکه خبری «راشا تودی» گزارش خود را از نگاهی متفاوت تنظیم کرده است. این سایت ضمن اشاره به بیشتر بودن جمعیت راهپیمایان امسال نسبت به سال‌های اخیر، می‌نویسد، این امر بیانگر دو‌دستگی عمیق میان ایرانی‌ها درباره سیاست نزدیکی به ایالات متحده است. این سایت همچنین اشاره می‌کند که بحث‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای، یکی از بخش‌های مهم راهپیمایی روز گذشته را تشکیل داده است. راشاتودی در ادامه به شعارهای مطرح در راهپیمایی روز گذشته و همچنین برخی نمادهای ابتکاری استفاده شده در این مراسم اشاره کرده است.

بازتاب برگزاری مراسم 13 آبان در مطبوعات جهان

اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، حجم مطالب مربوط به این موضوع نیز در مطبوعات و رسانه‌های جهانی افزایش می‌یابد. «شانگهای دیلی» از جمله مطبوعاتی است که امروز به این موضوع پرداخته و از امیدواری ایران به کارآمد بودن مذاکرات هسته‌ای در نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین به یکدیگر سخن گفته است.

این روزنامه می‌نویسد، عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایرانی ابراز امیدواری کرده که مذاکرات پیش روی، بتواند مواضع متفاوت طرف‌ها را به یکدیگر نزدیک کند. عراقچی اشاره کرده که مذاکرات این هفته‌ بر بحث درباره جزئیات پیشنهاد اخیر مطرح ‌از سوی ایران متمرکز خواهد بود.

بازتاب برگزاری مراسم 13 آبان در مطبوعات جهان

این در حالی است که در طرف مقابل، همچنان برخی دیدگاه‌های غیرواقع بینانه درباره مذاکرات مطرح می‌شود. به نوشته «تایمز اسرائیل»، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، ضمن «مشروع» خواندن نگرانی‌های نخست‌وزیر رژیم اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران، اظهار داشته این فشارهای رژیم اسرائیل بوده که سبب شده ایران پای میز مذاکره حاضر شود. به ادعای وی، تهدیدات رژیم اسرائیل مبنی بر احتمال استفاده از نیروی نظامی علیه ایران، عاملی بوده که سبب شده جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاکره با گروه ۱+۵ حاضر شود. وی تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل را عامل مؤثر دیگر در این زمینه دانسته است.

بازتاب برگزاری مراسم 13 آبان در مطبوعات جهان

در پایان اخبار مربوط به بازداشت چند تن در بحرین به اتهام همکاری با ایران در جهت براندازی حکومت، موضوع دیگری است که در شماری از مطبوعات و رسانه‌ها بازتاب یافته است. به نوشته «رویترز»، دادگاهی در بحرین چهار تن را که همگی شیعه بوده‌اند، به حبس ابد و شش تن دیگر را به پانزده سال زندان محکوم کرده است. اتهام این افراد، تشکیل یک حلقه شبه نظامی مرتبط با سپاه پاسداران ایران به منظور ترور شخصیت‌های سیاسی بحرین عنوان شده است. رویترز اشاره می‌کند که دولت بحرین پیش از این نیز ایران را به تشکیل حلقه‌های تروریستی در این کشور متهم کرده بود.
منبع: تابناک

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی