تاثیر جالب شغل شوهران بر میزان همکاری در امور منزل

ایمیل پرینت PDF
Administrator

6-501.jpegمطالعه ای جدید نشان می‌دهد مشاغل مردان بر میزان مشارکت آن‌ها در امور منزل تاثیر می‌گذارد. گرچه زنان هنوز دو سوم امور منزل را انحام می‌دهند، تقسیم کار ممکن است به شغل همسرانشان بستگی داشته باشد.

 

تحقیق جدید الیزابت آئورا مک‌کلینتوک، جامعه‌شناس دانشگاه نوتردام، نشان می‌دهد مردان متاهلی که دارای مشاغل سنگین زنانه از قبیل تدریس، کودکیاری یا پرستاری هستند در مقایسه با مردانی که در بیرون دارای مشاغل از لحاظ سنتی مردانه هستند، اوقات بیشتری را به انجام امور منزل اختصاص می‌دهند.

 

افزون بر این، همسران این مردان در مقایسه با زمانی که مرد دارای مشاغل از لحاظ سنتی مردانه هستند، اوقات کمتری را به امور منزل اختصاص می‌دهند.

 

مطالعه داده‌های حاصل از «مطالعه پنل پویایی درآمد» برای سال‌های 1981-2009 همچنین نشان داد زمانی که زنان متاهل در مشاغل از لحاظ سنتی زنانه کار می‌کنند، در مقایسه با زنانی که در مشاغل سنگین مردانه اشتغال دارند، میزان زمانی را که به کار منزل اختصاص می‌دهند، افزایش می‌دهند؛ این در حالی است که همسرانشان میزان زمانی را که به این نوع فعالیت اختصاص می‌دهند، کاهش می‌دهند.

 

به گفته مک‌کلینتوک، ترکیب جنسیتی مشاغل برای زنان و مردان مجرد تا حد زیادی با کار منزل نامرتبط است و این بدین معناست که مشاغل از طریق تعاملات و مذاکرات بین زوج‌ها بر کار منزل اثر می‌گذارند.

 

جزئیات این مطالعه در صد و‌ هشتمین اجلاس سالانه انجمن جامعه‌شناسی امریکا ارائه خواهد شد.

منبع: ایسنا


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

پر بازديد ترين مطالب شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی