اما این وسط بعضی جزئیات بدیهی دین و اخلاق فراموش شده است. دیگر حواسمان نیست كه در فلان سریال، برادر شوهر بدون در زدن و یاالله گفتن سرش را می‌اندازد پایین و می‌آید در خانه برادرش كه از قضا زن داداشش آنجا تنهاست. از این دست موارد در فیلم‌ها و سریال‌های این روزها كم نیست اما به لطف مسئولین سینما و تلویزیونی و البته پا دادن منتقدین حتی حزب‌اللهی، حرف زدن از این موارد ته امل‌بازی است!

یكی از این گیرهای املانه را این روزها می‌توان به سریال «راستش رو بگو» داد؛ سریالی كه اتفاقا قرار است به موضوعی بپردازد كه جایش خالی بوده‌ است و اگر زیاد هم حرف بزنیم هیچ بعید نیست روابط عمومی سیما اطلاعیه بدهد و پیام‌های مثبت این سریال را در چهار محور و هفده بند و 32 راستا تبیین كند.

اما اگر حتی چنین اطلاعیه‌ای هم بیرون بیاید بعید است در آن اشاره‌ای شده باشد به تصویری كه این سریال از حجاب برتر و زن محجبه ارائه می‌دهد. به خانم‌های چادری این سریال البته به چشم خواهر برادری نگاهی بیاندازید! چادرشان بیشتر نقش شنل زورو را بازی می‌كند و با یك كش به سرشان بند است و عملا هیچ جای بدن آنها را نمی‌پوشاند و تازه زیر چادر هم می‌توان كفش بدون جوراب و شلوار برمودا پوشید و چادر را داد كنار تا همچین مشتی به چشم بیاید!. روابط همین خانم‌های محجبه با پسران و مردان نامحرم همراه با صمیمیت و بگو بخند و پشت چشم نازك كردن است(كسانی كه سریال را دنبال كرده‌اند صحنه نماز عید فطر در مصلی را بیاد بیاورند). آرایششان هم كه ماشاءالله دارد از جعبه جادو شُرّه می‌كند بیرون.

چادر بعلاوه هفت قلم آرایش، و حجابِ بدون حیا چیزی است كه این سریال مانند بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما دارد ترویج می‌كند. حجاب قرار بوده است جلوی بروز و جلوه زیبایی‌های زن را پیش نامحرم بگیرد، چادر قرار بوده است ظرافت‌های بدن بانوان را بپوشاند و همه اینها قرار بوده است حیا را در بانوی مسلمان ملكه كند. بالاخره تنزل چادر از یك حجاب برتر به نوعی تیپ و لباس، كاری است كه ظاهرا در اولویت برنامه‌سازی دوستان است.

اینها را برای چه می‌گوییم؟ برای اینكه آقای ضرغامی بخواند و متنبه شود و بخشنامه كند كه آقا باتوجه به تحریم‌ها كمتر از این لوازم آرایشی خارجی در پشت صحنه سریال‌ها استفاده كنید؟ طبیعتا خیر؛ كسی كه در زیرمجموعه‌اش بیت المال مسلمین را خرج ساخت فیلم كثیفی كرده‌اند كه در یكی از صحنه‌هایش عكسی از امام خمینی(ره) نصب شده است كه دارد از سر مباركشان آتش بلند می‌شود(باور كنید این بخشی از فیلم «یك خانواده محترم» است) كجا وقت دارد به این امل‌بازی‌ها فكر كند و حواسش به چادر و آرایش بازیگرها باشد!

برای این می‌نویسیم كه آقا دارابی كه معاون سیما هستند و طبیعتا وقتشان بازتر است بخوانند و دستوری بدهند؟ این هم طبیعتا خیر؛ ایشان بیشتر هم و غمّشان به این است كه خدای نكرده تا وقتی سفره صدا و سیما پهن است كسی از بچه‌های شهرری بی‌كار نماند و جلوی زن و بچه شرمنده نشود؛ مخصوصا اگر طرف سابقه مدیریت موفق یك كبابی را هم در كارنامه داشته باشد!

برای این می‌نویسیم كه فیلم‌سازها بخوانند و دست از این بی‌حیا نشان دادن زنها بردارند؟ طبیعتا این هم خیر. كسانی كه غالبا در خانواده خود خبری از چادر و حجاب و مقنعه سف و سخت نیست همینكه چادر را تن كسی مثل زن نزول‌خور سریال ثریا نمی‌كنند باید دورشان چرخید!

این‌ها را برای خودمان می‌نویسیم. برای خودمان كه مثل قورباغه افتاده‌ایم وسط دیگ صدا و سیما و سینما و داریم آرام آرام قل‌قل می‌كنیم و حواسمان هم نیست. حواسمان نیست كه حساسیت‌هایمان دارد كم می‌شود. البته تقصیر هم نداریم ها! وقتی افتضاحی مثل «یك خانواده محترم» با مشاركت سیما فیلم ساخته می‌شود دیگر چه وقت و انرژی و حالی می‌ماند كه گیر بدهیم به چادر افشان و آرایش غلیظ و رفتار بی در و پیكر شخصیت زن «راستش را بگو» با مردان نامحرم؟!

اصلا همه بدبختی از همینجا شروع شد، از وقتی كه واژه «اجنبی» رساله‌های عملیه را تبدیل كردیم به نامحرم، به غریبه. اصلا واژه «اجنبی» یكجوری می‌زد در دهان بی‌حیایی زن‌ها و بی‌غیرتی مردها كه دو دور می‌چرخیدند اما نامحرم و غریبه خیلی باكلاس است، خیلی...

جمع كنیم این بساط را و امل بودنمان را به رخ نكشیم. اما بخاطر خدا حواسمان را جمع كنیم. یادمان نرود در همین كشور امام خمینی(ره) سر آن قضیه مصاحبه و سریال اوشین چه برخوردی كرد؛ یادمان نرود كه همین امام درباره آن سریالی كه در تیتراژش نام گریمور زن نیامده بود چه حساسیتی نشان داد. حواسمان به همین چیزهای ریز و جزئی نبوده است كه حالا جرئت می‌كنند در سیما فیلم تلویزیون، فیلمی بسازند و عكس امام را كه دارد از سرش آتش بلند می‌شود نشان دهند!

منبع: دیدبان