خطا
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 2875


دارایی‌های امام خمینی(ره) در سال59 چقدر بود

ایمیل پرینت PDF

کتاب «قانون و قانون‌گرایی در سیره امام خمینی (س)» را در دو فصل سیره نظری و سیره عملی مورد بحث و بررسی قرار داده است.

در فصل قانون و قانون‌گرایی در سیره امام خمینی (سیره نظری)» مواردی نظیر «جایگاه قانون در اندیشه امام خمینی (س)ن، «امام خمینی (س)، مدافع قانون در برابر نظام شاهنشاهی»، «امام، مدافع و مروج قانون در نظام اسلامی»، »حاکمیت قانون»، «لزوم قانون‌گرایی»، «ضرورت حاکمیت قانون» و «التزام عملی به قانون، نتایج و آثار مثبت آن» آورده شده است.

در بخشی از این کتاب درباره «امام اولین کسی بود که صورت دارایی خود را ارائه داد»، می‌خوانیم: به عنوان آخرین مطلب و حسن ختام این مجموعه خاطره‌ای از قول آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی بیان می‌شود که بیانگر پایبندی بالای حضرت امام به قانون در جایگاه رهبر انقلاب و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می‌باشد:

«وقتی قرار شد طبق اصل قانون اساسی مسئولین صورت دارایی خود را بدهند، اول کسی که صورت دارایی خود را ارائه داد، امام بود و تمام موجودی‌اش را نوشته و فرستاد که الحمدلله هم موجودی درست و حسابی شود و چیزی نداشت. ما اقدام نکردیم و از امام نخواستیم ولی امام خودش اول کسی بود که اقدام کرد.

دارایی حضرت امام (ره) به اعلام معظم له

نام: روح‌الله_ نام خانوادگی: مصطفوی معروف به خمینی_ ش ش 2744_ محل صدور: خمین_ سمت روحانی

1_ دارایی غیرمنقول (با ذکر مشخصات):

1: یک باب منزل مشتمل بر بیرونی و اندرونی در قم، محله باغ قلعه که معروف است.

2:قطعه زمینی است ارث پدری است و به حسب اطلاع حضرت آقای پسندیده مشاع است بین اینجانب و معظم له و ورثه مرحوم اخوی آقای هندی، که اجازه سهمیه اینجانب از قرار اطلاع آقای اخوی سالی چهار هزار ریال است که داده نمی‌شود.

3: دارایی منقول اعم از نقدی، موجودی یا سپرده بانکی، سهام و اموال غیرمنقول دیگر با ذکر قیمت تقریبی:

1: وجه مختصری است در تهران که نذورات و هدایای شخصی است.

2: اثاث منزل ندارم. مختصر اثاثی است در قم و تهران ملک همسرم می‌باشد. دو قطعه قالی در منزل است داده‌اند که اگر خواستم بابت خمس حساب کنم، و مال اینجانب و ورثه نیست باید به سادات فقیر بدهند.

چند جلد کتاب، بقیه کتبی است که در زمان شاه مخلوع به غارت رفت و نمی‌دانم چقدر است و چند جلد کتاب که در مدتی که در تهران هستم از طرف مولفین هدیه شده است که قیمت تقریبی آن را نمی‌دانم، ولی قدر قابلی نیست، اثاثی که در منزل مسکونی فعلی در تهران است ملک صاحبان منزل است، احمد اطلاع دارد.

3: کلیه وجوهی که در بانک‌ها یا در منزل یا در نزد اشخاص است که آقای پسندیده مطلع هستند، به استثنای وجه مختصری که اشاره شد، وجوه شرعیه می‌باشد و ملک اینجانب نیست، و ورثه اینجانب در آنها حقی ندارند تکلیف آنها را به حسب وصیت تعیین نموده‌ام.

تاریخ 24 دی ماه 1359

7 ربیع الاول 1401

(صحیفه امام، ج 13، ص 524_523)

بر اساس این گزارش، موسسه چاپ و نشر عروج وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) کتاب «قانون و قانون‌گرایی در سیره امام خمینی (س)» تألیف «اصغر میرشکاری» را در 96 صفحه و با قیمت 3500 تومان منتشر و روانه بازار نشر شد.

 منبع: فارس


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی