دو نقطه ضعف اساسی در عزاداری عاشوراییان

ایمیل پرینت PDF
Administrator

عامه مردم دو نقطه ضعف در موضوع عزادارى امام حسین دارند. ما با این دو نقطه ضعف چه کنیم؟

یکى از نقاط ضعف این است که معمولا، هم صاحبان مجالس و هم مستعمین خواهان زیادى جمعیت هستند و این در حدودى که من تجربه دارم استثنا ندارد. براى این امر استثنا ندیدم که هم مؤسّسین و هم حتى مستمعین، آن چیزى را که مىخواهند ازدحام جمعیت است. اگر جمعیت ازدحام بکند راضى است، اگر جمعیت ازدحام نکند راضى نیست. این، نقطه ضعف است. این جلسات که براى این نیست که جمعیت ازدحام بکند یا نه! مگر ما مىخواهیم سان ببینیم؟ مگر ما مىخواهیم رژه برویم؟ هدف چیز دیگرى است. هدف آشنا شدن با حقایق و مبارزه کردن با تحریفات است. این م ىشود یک نقطه ضعف. گوینده در مقابل این نقطه ضعف قرار م ىگیرد، چه بکند؟ نقطه ضعف دوم عوام الناس در مجالس عزادارى این مساله شور و واویلا بپا شدن است. باید  منبرى حتما در آخر ذکر مصیبت کند و در این ذکر مصیبت هم نه تنها مردم اشک بریزند، اشک بریزند قبول  نیست، باید مجلس از جا کنده بشود، باید شور و واویلا بپا بشود. من نمىگویم مجلس از جا کنده نشود، من م ىگویم این نباید هدف باشد. من م ىگویم اگر کسى در آن مسیر صحیح با بیان حقایق و واقعیات بدون آنکه یک روضه دروغى بخواند، بدون اینکه جعلى بکند، بدون اینکه تحریفى بکند، اگر اشکى از روى صداقت و حقیقت ریخت، شور و واویلا هم بپا شد، مجلس هم کربلا شد، بسیار خوب؛ ولى وقتى که نبود، آن وقت ما باید با امام حسین بجنگیم؟ دشمنى کنیم؟ دروغ ببندیم؟ دروغ بگوییم؟

شهید مطهری/ 15 فروردین1348

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۲ ، ۱۸:۱۸  

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی