تجربیات تصویری سه دانشجوی آلمانی از ایران

ایمیل پرینت PDF
Administrator
هر سال برخی از دانشجویان آلمانی که در رشته ایران‌شناسی یا شرق‌شناسی درس می‌خوانند برای آموختن زبان فارسی به ایران می‌روند. آنا، اشتفی و کریستوف، سه دانشجوی آلمانی، عکس‌های سفرشان را در اختیار دوی/چه‌ول/ه گذاشته‌اند.

 

 

یکی از پدیده‌هایی که توجه کریستف، اشتفی و آنا، سه دانشجوی آلمانی در ایران را جلب کرده بود، کم‌ توجهی مردم به موازین و مقررات تعیین شده است؛ مثل این تصویر که در جایی که نباید شنا کرد، برخی تن به آب می‌زنند.

 

 

این سه دانشجوی آلمانی در گپی با دوی/چه‌ول/ه در مورد تجربیاتشان در ایران، در پاسخ به این پرسش که با شنیدن نام تهران چه واژه‌ی فارسی به ذهنشان خطور می‌کنند، یکصدا گفتند: شلوغ.

 

سفر به سواحل جنوبی ایران یکی از زیباترین و خاطر‌ه‌انگیزترین تجربیات کریستف است. به ویژه خونگرمی جنوبی‌ها از ویژگی‌هایی است که او فراموش نمی‌کند.

 

اشتفی، دانشجوی ایرانشناسی که چندین ماه در ایران اقامت داشته، شنا در آب‌های گرم خلیج فارس و کوهنوردی در دامنه پر برف توچال را در فاصله‌ی دو هفته تجربه کرده و این، یکی از جذابترین خاطرات و تجربیات گردشگری او در ایران بوده است.

 

"سیم‌کشی به سبک ایرانی" برای آلمانی‌هایی که به دقت و ایمنی در کارهای فنی عادت دارند، تجربه‌ای ویژه بوده است.

 

کریستف: «بعضی از جوان‌های امروزی می‌گویند ما تعارفی نیستیم، ولی آنقدر این حرف را تکرار می‌کنند که این خود نوعی تعارف می‌شود. در مواری هم حس می‌کنم که شخصی علیرغم آنکه میل به انجام کاری را ندارد، هی تعارف می‌کند.»

 

تضاد طبقاتی و همچنین همزیستی سنت و مدرنیته از دیگر پدیده‌هایی بود که توجه دانشجویان آلمانی را در حین اقامتشان در ایران به خود جلب کرده بود، از جمله استفاده‌ی تفریحی از "سگ‌ وی" (Segway).

 

آنا گذراندن روزهای عاشورا نزد خانواده‌ای در یزد را یکی از خاطره‌انگیزترین رویدادهای سفر و اقامت خود به ایران می‌داند

 

چانه زدن با فروشنده‌ها هم یکی از قابلیت‌های مهمی بوده که دانشجویان آلمانی در طی سفرشان به ایران آن را کسب می‌کنند و در زندگی روزمره به کار می‌بندند.

 

مهربانی و مهمان‌ نوازی از جمله ویژگی‌هایی بوده که این سه دانشجوی آلمانی در طی سفر و اقامتشان در ایران بارها دیده و تجربه کردند.

به گفته‌ی اشتفی و کریستف، آلمانی‌ها میل چندانی به صحبت‌ کردن با غریبه‌ها ندارند، اما ایرانی‌ها همیشه راحت سر صحبت را باز می‌کنند و اهل گپ زدن هستند.

 

کریستف امکان گپ زدن با فروشنده‌ها در ایران را یکی از تجربیات دلچسب و خوشایندش در طی اقامتش در ایران می‌داند و از کم‌حرفی فروشنده‌ها در آلمان کمی گله‌مند است.

 

از دید کریستف و اشتفی، ایرانی‌ها بیشتر از همدیگر عکس می‌گیرند تا ساختمان‌ها، بناها و مناظر تماشایی.

 

کریستف، اشتفی و آنا قصد دارند دوباره راهی ایران شوند و علیرغم مشکلات گوناگون دلشان گاهی برای "بوی ایران" تنگ می‌شود.

منبع: سایت دوی/چه‌ول/ه به تاریخ 7 آذرماه 1392


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی