از اکستازی تا پارتی های شبانه

ایمیل پرینت PDF
Administrator

یک آسیب‌شناس اجتماعی گفت: متأسفانه امروزه قرص‌های اکستازی راحت‌تر از داروی آسپرین در دسترس جوانان است که این امر عامل دیگری در افزایش اعتیاد در میان زنان محسوب می‌شود.

امان‌الله قرائی‌مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: مسئله اعتیاد زنان پدیده‌ای جدید نیست و از حدود 3 هزار سال قبل که مواد افیونی ایجاد شد، زنان کم و بیش معتاد بودند؛ البته نسبت اعتیاد زنان همیشه در مقایسه با مردان کمتر است.

وی افزود: امروزه مواد مخدر صنعتی بیشتر مورد استفاده زنان و دختران قرار می‌گیرد چرا که برخی از این مواد از جمله قرص‌های روانگردان و شیشه به راحتی در دسترس بوده و استفاده از آنها نیز بسیار آسان است، همچنین فرد با مصرف آنها احساس خلسه روانی و شادی بیشتری می‌کند.

این آسیب‌شناس اجتماعی با بیان اینکه موقعیت خانوادگی در ابتلای زنان و دختران به اعتیاد تأثیرگذار است، گفت: در خانواده‌‌ای که پدر و مادر معتاد هستند، امکان اعتیاد دختران بیشتر است همچنین زنانی که شوهران معتاد دارند، در اغلب موارد از سوی همسرشان به اعتیاد کشیده می‌شوند.

 

پارتی‌های شبانه مکانی برای مصرف شیشه توسط دختران

قرائی‌مقدم ادامه داد: زندگی در محله‌هایی که فروش مواد مخدر در آنجا زیاد است همچنین لذت‌طلبی زیاد، وجود دوستان و همسالان نامناسب، حضور در مهمانی‌های شبانه‌ و فرار از خانه از عواملی است که موجب افزایش اعتیاد در زنان و دختران می‌شود.

وی تصریح کرد: بی بند و باری در میان زنان یکی دیگر از عواملی است که موجب ابتلای آنها به اعتیاد می‌شود، همچنین رسیدن به پوچ گرایی از عوامل دیگری است که موجب می‌شود تا زنان به سمت اعتیاد روی بیاورند؛ متأسفانه امروزه قرص‌های اکستازی راحت‌تر از داروی آسپرین در دسترس جوانان است که این امر عامل دیگری در افزایش اعتیاد در میان زنان محسوب می‌شود.

قرص اکس

این آسیب‌شناس اجتماعی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داده است که پرداخت پول تو جیبی زیاد از سوی والدین یکی از عوامل رواج مصرف سیگار در بین دختران است، گفت: عدم تربیت مناسب فرزندان، سرکشی نکردن والدین به رفت و آمدهای فرزند دختر و حضور او در مجالس شبانه از جمله دلایل اعتیاد دختران است.

رواج تن‌فروشی در میان زنان معتاد

قرائی‌مقدم بیان کرد: امروزه برخی از دختران جوان از طریق پارتی‌های شبانه به اعتیاد کشیده می‌شوند همچنین دختران ما "نه" گفتن را بلد نیستند و در هنگام تعارف مواد مخدر از سوی دوستانشان نمی‌توانند به آنها "نه" بگویند.

وی با اشاره به اینکه یک سوم از معتادان جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: تن‌فروشی در میان زنان معتاد بسیار زیاد است و زمینه فحشا در میان آنها به طور کامل فراهم است.

اعتیاد در خوابگاه‌های دانشجویی کنترل شده است

این استاد دانشگاه عنوان کرد: اغلب زنان روسپی زمانی که دختر بودند، مورد تجاوز قرار گرفته‌اند همچنین اغلب دخترانی که اقدام به فرار از خانه می‌کنند 24 ساعت پس از فرار مورد تجاوز قرار می‌گیرند و پس از آن دچار اعتیاد و انواع آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

قرائی‌مقدم تصریح کرد: روابط جنسی نامشروع و اعتیاد در خوابگاه‌های دانشجویی نیز وجود دارد اما این موضوع بسیار کم و کنترل شده است.

 

 

شیشه و کراک محبوب زنان و دختران!

بابک دین‌پرست با اشاره به بیشترین مواد مخدری که زنان و دختران گرایش به استفاده از آن دارند، گفت: نوع مواد مصرفی در زنان به ترتیب تریاک، شیشه و کراک است.

وی همچنین با اشاره به مصرف هروئین در قشر زنان و دختران اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از علل مهم اعتیاد در دسترس بودن مواد می باشد و معتادان نیز مجبور به تهیه مواد مصرفی از بازار عرضه می باشند، زنان معتاد نیز از این قاعده پیروی می‌کنند بنابراین مصرف هروئین در میان زنان نیز شایع است.

معاون کاهش تقاضای ستاد به نقش خانواده در جلوگیری از اعتیاد زنان و دختران اشاره و تصریح کرد: به اذعان همه کارشناسان حوزه روانشناسی و جامعه شناختی، خانواده اولین و مهمترین جا برای تربیت فرزندان است و خانواده‌های سالم کمترین معضلات را در حوزه آسیب‌های اجتماعی دارند. خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی است که وظیفه رشد و پرورش فرزندان را بر عهده دارد. پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهد که خانواده نقش مهمی در تعیین گروه همسالان کودکشان ایفا می‌کند.

دین‌پرست ادامه داد: اما کارکردهای این خانواده ایجاد رابطه ایمن، غنی و اعمال انضباط مناسب است. ایجاد رابطه ایمن شامل دلبستگی، رسیدگی و حضور والدین و رابطه گرم و صمیمانه و مدل قرار دادن آنهاست، در این بین حمایت اجتماعی عوامل بسیار مهمی است که اثر استرس‌های روانی را خنثی می‌کند و مانند سپری از انسان در مقابل استرس‌های زندگی دفاع می‌کنند، اما اعمال نظارت نیز نقش بسیار مهمی دارد، ولی این نکته را بایستی توجه داشت که اگر والدین روابط گرم و صمیمانه‌ای نداشته باشند این نظارت وجود نخواهد داشت. متاسفانه سوء مصرف مواد عمیقاً در آشفتگی خانوادگی ریشه دارد. 

بخش اجتماعی تبیان


 

منبع: فارس 


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی