پوتین: آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران فریبکاری می‌کرد

ایمیل پرینت PDF
Administrator

پوتین در ادامه افزود: ما شاهد ظهور نیروی اتم بودیم و کاملا روشن بود در جنگی جهانی با تسلیحات اتمی هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت و در نتیجه استفاده از تسلیحات اتمی همه نابود می شدند. بعد از آن ما شاهد پایان جنگ سرد و پایان رویارویی ایدئولوژیک بودیم. اما اساس مناقشات ژئوپلیتیک همچنان باقی است. همه کشورها منافع مخصوص به خود را دارند و شکل گیری تاریخ جهان همیشه با رقابت میان کشورها همراه بوده است که کاملا طبیعی است. باید توجه داشت این خطر وجود دارد رقابت اقتصادی و سیاسی و نظامی میان کشورها می تواند به رویارویی نظامی تبدیل شود و از کنترل خارج شود. به ویژه این مسئله در مرزهای مشترک میان کشورها اهمیت زیادی پیدا می کند و معمولا کانون مناقشات است.

پوتین افزود: اکنون ما شاهد حل مسئله هسته ای ایران هستیم. دیگر هیچ تهدیدی از جانب ایران نیست و در گذشته نیز چنین تهدیدی وجود نداشت. بنابراین شرکای آمریکایی ما دیگر دلیلی ندارند که بخواهند سیستم دفاع ضد هوایی را در شرق اروپا ایجاد کنند. در واقع آمریکاییها در این خصوص فریبکاری کردند. در واقع تهدیدی فرضی که آمریکاییها بهانه قرار داده بودند اصلا وجود نداشت. در واقع هدف آنها از این طرح این بود که توازن استراتژیک منطقه را بر هم بزنند تا نه فقط سلطه خود را گسترش دهند بلکه اراده خود را بر دیگران تحمیل کنند. در هر حال این تحولات بسیار خطرناک است و برای همه از جمله خود آمریکا مضر است. عامل بازدارندگی تسلیحات هسته ای دیگر ارزش خود را از دست داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست موسوم به والدای که در شهر سوچی برگزار شده است، تاکید کرد آمریکا از گروه های تروریستی برای پیشبرد منافع خود بهره می گیرد.

 

 

 

پوتین گفت: تهدید خیالی که از جانب ایران متصور بود، صلح و ثبات بین المللی را تهدید می کند. در حال حاضر جامعه جهانی مشکل برنامه اتمی ایران را حل کرده است و تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد و در گذشته نیز وجود نداشت و برای همین نیز توجیه شرکای آمریکایی ما برای سامانه ضد هوایی از میان رفته است و ما انتظار داشتیم که فعالیت روی این سامانه متوقف شود ولی چنین اتفاقی در اروپا روی نداد. این بدان معناست که شرکای آمریکاییمان، ما را فریب داده بودند و تهدید ایران، اصلا وجود خارجی نداشت بلکه آنان می خواستند با توسل به این بهانه، روند قدرت را به شکلی تغییر بدهند که نه فقط سلطه پیدا کنند بلکه اراده خود را نیز بر همه، از جمله رقبا و حتی متحدانشان تحمیل کنند و این شکلی خطرناک از تحولات جاری است که برای همه از جمله برای خود آمریکایی ها خطرناک است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: با تغییر ماهیت جنگ، شکل آن نیز تغییر یافته است و بیشتر حالت روانی گرفته است و جنگ تحریم ها بالا گرفته است و اکنون در رسانه های عمومی بیش از همه جریان دارد. جنگ تحریم ها به عنوان ابزاری برای از میدان به در کردن رقبا استفاده می شود. همچنین بهانه هایی نیز تراشیده می شود تا طرف آمریکایی طرفهایی را که این تحریم ها را نقض می کنند، مجازات کنند.

پوتین با اشاره به مجازات هایی که برخی بانک های اروپایی به بهانه نقض تحریم ها مجبور به پرداخت به آمریکا شدند، اشاره داشت: این نشان می دهد که آنها تلاش می کنند متحدان خود را با تحمیل شرایطشان، افزایش بدهند تا به گفته خود، دنیا جای امن تری شود. این در حالی است که در حوزه اقتصادی و دیگر حوزه ها، این مصالحه است که باعث می شود روابط بهتری حاصل و مشکلات حل و فصل شود.

وی افزود: در حالی که در گذشته همواره صحبت از آزادی جریان اطلاعات می شد، تلاش گسترده ای صورت می گیرد در انتشار اطلاعات بی طرفانه، مشکل سازی عمده ای صورت گیرد و هر دیدگاهی را که نظر آنان متفاوت باشد، با تبلیغات و پروپاگاندای نظامی، به حاشیه رانده می شود و کسانی که مدعی آزادی بیان هستند، به روسیه انگ و برچسب دشمن را زده اند.

وی با اشاره به استفاده نامشروع از نیروی نظامی و پیامدهای چنین اقدامی گفت: ما آنچه را که در خاورمیانه روی داده است، شاهدیم. تلاش هایی از بیرون صورت گرفت تا این منطقه را شکل بدهد و نتیجه این شد که این منطقه شاهد از میان رفتن دولت ها، افزایش تروریسم شد و جهانیان با خطر هر چه بیشتری از سوی نهادهای تروریستی مانند داعش (گروه تکفیری صهیونیستی ) روبرو شدند.

پوتین با اشاره به جنایت های گروه تکفیری صهیونیستی داعش ادامه داد: این گروه دشمن بشریت، تمدن و فرهنگ است و حتی با اسلام نیز دشمنی دارد! زیرا فقط در کلام، مدعی اسلام است و هیچ سنخیتی با آن ندارد ولی غرب تروریست ها را به دو گروه میانه رو غیر میانه رو تقسیم کرده است. حال شاهد درگیری های عمده ای بین نیروهای تروریست مانند جبهه النصره و دیگر گروه های القاعده هستیم که با همدیگر درگیر هستند. آنها بر سر پول، تقسیم ثروت و سرزمین های تحت کنترل می جنگندند که هیچ پایه عقیدتی ندارد.

وی افزود: شمار گروه های تروریستی افزایش یافته و زیر ساخت های آنان تقویت شده است و حتی این گروه های به اصطلاح میانه رو نیز دست به فعالیت های تروریستی زده اند. از این رو، باید گفت تلاش های طرف آمریکایی نتیجه ای نداشته است. آمریکا در عین اینکه مدعی است در حال مبارزه با ترویسم است، از این گروه ها برای پیشبرد منافع خود بهره می گیرد. نمی توان با استفاده از تروریسم، به موفقیت دست یافت یا از گروه های تروریستی برای ساقط کردن برخی دولت ها استفاده کرد زیرا این تصور، توهمی بیش نیست و نمی توان با چنین گروه هایی به زمینه این مشترک دست یافت. اوضاع لیبی مثالی روشن در این خصوص به شمار می آید.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ادامه سخنرانی خود در نشست والدای در سوچی خواستار مشارکت جهانی برای مقابله با تروریسم شد.

پوتین گفت: تروریسم برای همه از جمله روسیه، یک تهدید به شمار می آید. ما به خوبی در کشور خود با این مقوله آشنایی داریم. شهرهای ما در روسیه، با همه قالب های تروریسم آشنایی دارند و برای همین، بهتر است تلاش های جهانی برای مقابله با این اهریمن متحد شود. از این رو، پیشنهاد ما ایجاد ائتلافی ضد تروریسم است که به تازگی در نشست سازمان ملل نیز مطرح شد.

وی گفت: برای همین هم بود که وقتی سوریه از ما در خواست کمک کرد، ما تصمیم به شروع عملیات نظامی کردیم. این عملیات مشروعیت دارد و تنها هدف آن نیز استقرار صلح است و من اطمینان دارم که اقدامات ارتش روسیه تاثیر مثبت دارد و به مقامات کمک می کند شرایطی را فراهم آورند که حل و فصل سیاسی به دست آید.

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: در کنار آن، زمینه برای فعالیت های تروریستی در سوریه از میان برود و تهدیدی که متوجه کشورهای دیگر است، رفع شود. همچنین حضور کشورهای فرامنطقه ای در اقدامات ضد تروریستی می بایست براساس قوانین بین المللی باشد. البته روشن است که پیروزی نظامی علیه ستیزه جویان، نمی تواند حل و فصل کننده همه مشکلات باشد بلکه می تواند شرایط لازم را ایجاد کند تا فرایند سیاسی برای ترمیم جامعه سوریه و حضور همگان شروع شود تا مردم سوریه آینده خود را با کمک همراه با احترام جامعه جهانی تعیین کنند نه اینکه با فشار از بالا یا دادن اولتیماتوم و تهدید بخواهند این کار صورت گیرد.

رئیس جمهور روسیه افزود: خاورمیانه همواره مرکز درگیری ها بین کشورهای مختلف بود و مرزها و اوضاع سیاسی در منطقه با توجه به خواست قدرت های دیگر، تغییر یافته است و پیامدهای آن همواره دلخواه نبود و برای مردم منطقه خوشامد نبود. بسیار اهمیت دارد که به خواست مردم منطقه نیز احترام بگذاریم و رهبران دینی نیز در این فرایند حضور داشته باشند و دیدگاه آنان نیز لحاظ شود. می بایست برای مقابله با تروریسم، در خاورمیانه اصلاحات اجتماعی صورت گیرد، می بایست بین اسلام واقعی که خواستار صلح، بنیان خانواده و حرمت به سنت هاست با نفرت افکنی که تروریست ها انجام می دهند، فرق قائل بود. می بایست نقشه اقتصادی نیز برای توسعه اجتماعی منطقه توسعه یابد. مدارس، بیمارستان ها و فعالیت های سازنده برای از میان رفتن تروریسم و آشتی سیاسی، توسعه یابند و زخم های جنگ نیز ترمیم یابند. می بایست ببینیم با کمک کنندگان جهانی و نهادهای بین المللی، برای مردم سوریه چه می توانیم انجام دهیم.

وی تصریح کرد، جنبشی توسعه گرایانه ایجاد شده است و بین نهادهای نظامی نیز درباره پرواز های امن بر فراز سوریه بین آمریکا و روسیه صورت می گیرد. ما با شرکای غربی خود درباره حرکات جنگنده های خود تبادل اطلاعات می کنیم و این حرکتی در مسیر درست است. سوریه می تواند الگویی برای شراکت برای حل و فصل منافع دو جانبه و اهداف مشترک و مدیریت خطرها باشد، چیزی که ما بعد از جنگ سرد از انجام آن ناتوان بوده ایم و روسیه نیز تا کنون از یافتن زمینه ای مشترک در مقابله با تروریسم ناکام بوده اند. می بایست در حال حاضر به پیش برویم و برای صلح، باهمدیگر همکاری کنیم. 

 

منبع: نسیم 


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی