زندانی که البغدادی از آنجا به سرکردگی داعش رسید

ایمیل پرینت PDF
Administrator
واشنگتن پست در گزارشی به بررسی زندانی به نام «بوکا» پرداخته که سرکرده داعش و بسیاری از فرماندهان کنونی این گروه تروریستی از آنجا با هم آشنا شده و سپس عازم گژ راهه‌های تروریستی شدند. بوکا از مجهزترین زندان‌های عراق بود و به همین دلیل، بسیاری از زندانیان "ابوغریب" به آن مکان منتقل می‌شدند که در این بین، 9 تن از فرماندهان ارشد کنونی داعش مدتی از عمر خود را در سلول‌های این زندان سپری کردند.

بر پایه این گزارش، «ابوبکر بغدادی» خلیفه خود خوانده، «ابومسلم ترکمانی» معاون سرکرده، «حجی بکر» و «ابوقاسم» دو فرمانده نظامی داعش، به صورت اتفاقی یکدیگر را در سوریه پیدا نکردند، بلکه آنها زندانیان زندانی در عراق به نام بوکا بودند.

زندان بوکا، یک زندان آمریکایی در شهر بصره عراق بود که معروف‌ترین تروریست‌های افراطی در آن مستقر بودند و برخی از آنان در سال 2009 توسط آمریکایی ها آزاد شدند.

بوکا از مجهزترین زندان‌های عراق بود و به همین دلیل، بسیاری از زندانیان "ابوغریب" به آن مکان منتقل می‌شدند که در این بین، 9 تن از فرماندهان ارشد کنونی داعش مدتی از عمر خود را در سلول‌های این زندان سپری کردند.

در سال 2009 و پس از آزادی تروریست‌های زندان بوکا، «سعد محمود عباس» یکی از فرماندهان پلیس عراق در واکنش به این اتفاق گفت: «کسانی که از زندان بوکا آزاد شدند، وقت خود را در این زندان به گل کاری نگذرانده بودند (اصلاح نشده بودند) و 90 درصد آنها مجدداً به فعالیت‌های تروریستی خود بازمی‌گردند. مشکل بزرگ این است که این افراد جانی در خیابان‌های شهرهای مختلف عراق راه خواهند رفت، اما دستگاه‌های امنیتی و انتظامی عراق از آن‌ها چیزی نمی‌دانند».

یکی از نظامیان سابق آمریکا نیز چندی پیش در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز در خصوص سابقه حضور فرماندهان داعش در زندان‌های آمریکا نوشت: «ابوبکر بغدادی و دیگر افراطیون به دنبال حمله به آمریکا بودند و آنها با گذراندن روزهایی از زندگی خود در زندان‌های تحت مدیریت آمریکا در عراق افراطی‌تر شدند. باید گفت که زندان‌های آمریکا یک دانشگاه مجازی تعلیم تروریسم برای زندانی ها بود».

برخی از نظامیانی که در زندان بوکا خدمت کردند، در خصوص وضعیت این زندان می‌گویند: بوکا، زندانی با مدیریت داخلی خودمختار بود و مجازات‌های خود ساخته را در میان زندانیان برقرار می‌ساختند. اگر کسی از زندانیان از قوانین اسلامی تخطی می‌کرد، دیگر زندانیان او را مجازات می‌کردند، مجازاتی که گاهی اوقات حتی به مرگ منجر می‌شد.

توضیحات فوق درمورد زندان بوکا، انطباق بسیاری با اوضاع قوانین مجازات داعش دارد، قوانین خودساخته‌ای که هر انسانی از مشاهده آن محزون شده ولی داعشی‌ها آن را به نام اسلام اجرایی می‌کنند.

در نهایت ماجرای این آشنایی‌ها در زندان بوکا این شد که زندانیان بعثی با زندانیان وهابی در بوکا دیدار کردند و برای همکاری با یکدیگر به توافق رسیدند. افسران سابق بعثی از زندانیان وهابی هدف و اعتقادات تروریستی را یاد گرفتند و زندانیان وهابی نیز از بعثی‌ها انضباط و نظم را آموختند.


منبع: ابنا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی