روابط آمریکا و اروپا به زبان ساده

ایمیل پرینت PDF
کاربرد کامپیوتر
این روزها در کوچه، پس کوچه های فضای مجازی و حقیقی خبر جاسوسی گسترده آمریکا از شرکای اروپاییش در همه جا پیچیده است. در ظاهر ابعاد این جاسوسی حتی دامن مقامات بلند پایه ی اروپا را نیز گرفته است که خانم مرکل یکی از جنجالی ترین نمونه های آن است. ولی به دور از این هیاهو ها لازم است روابط آمریکا با اروپا یک بار مورد کنکاش قرار بگیرد.

بعد از جنگ جهانی دوم اروپا به عنوان یک قدرت جهانی از معادلات قدرت حذف شد (که البته شرح دلایلش به درازا می کشد) وجهان به دو قطب قدرت کمونیسم و سرمایه داری تقسیم گشت. اروپا هم از این مسئله مصون نماند و اکثر اروپای شرقی به شوروی و اغلب اروپای غربی به آمریکا نزدیک شدند.

آمریکا لازم بود برای حفظ امپراتوریش اولا از نفوذ کمونیسم در اروپا جلوگیری کند و ثانیا چلوی اقتدار مجدد اروپا را بگیرد (که دوباره رقیب جهانی آمریکا نشوند).

در آن شرایط آمریکا با کمک ابزارهای گوناگونی موفق به این کار شد. که شرحش بدین شکل است:

۱-صدها هزار سرباز آمریکایی در اکثر نقاط حساس اروپا مستقر شدند این مسئله هنوز پا برجاست. مثلا۷۰۰۰۰ سرباز در آلمان، حدود۱۰۰۰۰ در ایتالیا، حدود۱۰۰۰۰در بریتانیا و هزاران سرباز دیگر در اسپانیا و لهستان و بوسنی وغیره. این پایگاه ها در اصل تضمینی بر تسلط امنیتی آمریکا در اروپا است.

۲- وابسته کردن اکثر صنایع اروپا به فناوری یا بازار مصرف یا سرمایه های آمریکایی وبه دنبال آن سلطه ی اقتصادی. که نتیجه ی این وابستگی در خلال جنگ کانال سوئز در سال ۱۹۵۶ و بعد از آن آشکارا مشخص شد. جایی که فرانسه و بریتانیا تحت فشار اقتصادی آمریکا مجبور به ترک مصر شدند. این تسلط اقتصادی کما بیش ادامه دارد.

۳-اشراف اطلاعاتی بر اروپا: توسط سازمان های اطلاعاتی مثل سیا به اجرا در آمد. که احتمالا شامل شنود مکالمات حساس، شناسایی گروه های فکری مختلف اروپایی (برای کنترل آنها در آینده) و خلاصه تسلط بر تمام اطلاعات مورد نیاز می شود. که برخی موارد آن به سهو یا عمد در روزهای اخیر افشا شد.

۴-با توجه به موارد بالا که آشکار است می توان حدس زد احتمالا آمریکایی ها اقدامات دیگری نیز در اروپا صورت داده اند. مثلاگروهی از سیاسیون اروپا را برای حفظ تسلط بر دول اروپایی تربیت کرده اند. به برخی افراد مورد تایید خود برای رسیدن به قدرت کمک کرده اند. با کمک طرفداران خود مخالفانشان را حذف کرده اند (احتمالا حذف شیراک رئیس جمور سابق فرانسه و قدرت یابی سارکوزی یکی از این موارد است) و نظارت بر تشکیل مجالس و دولت ها در اروپا را در دستور کار داشته اند. (افرادی که پست های حساس می گیرند قبل از همه باید مورد تایید کاخ سفید باشند) وسعی کرده اند با کمک رسانه ها پدر خواندگی خود بر اروپا را از نظر فرهنگی برای مردم قابل قبول کنندو غیره.

با توجه به موارد گفته شده در بالا عمق وابستگی اروپا به آمریکا آشکار است. پس اگر طی ماه های آینده اخباری منتشر شد که نشان می داد مثلا نخست وزیر انگلیس یا ایتالیا و یا صدراعظم آلمان اسامی اعضای کابینه را قبل از ارائه به مجلس برای گرفتن تایید به کاخ سفید ارسال می کرده اند (که دور از انتظار هم نیست!) جای هیچ تعجبی برایتان نباشد! به هر حال امپراتوری ها برای ادامه حیات معمولا دست به این اقدامات می زنند! تمام این مسائل برای دولتمردان اروپایی آشکار است و احضار سفرای آمریکا و اعتراضات ظاهری هم احتمالا فقط برای کنترل افکار عمومی مردم انجام می شود. جالب آنکه بدانید این موارد در مورد ژاپن کره کانادا و استرالیا هم تا حدودی صدق می کند.

ولی نکته آخر اینکه دولت ایران با توجه به این مسائل روابط خود با اروپا را طوری تنظیم کند که طی سالهای آینده شاهد ضربه خوردن از روابط کنترل نشده نباشیم مانند موردی که در تحریم نفتی ما پیش آمد و اروپا و تا حدودی کره و ژاپن در کنار آمریکا قرار گرفتند (کاملا طبیعی بود!) که البته ظاهرا در داخل با تحلیلی اشتباه به سیاست های غلط دولت وقت نسبت داده شد!

آخرین به روز رسانی در جمعه ، ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ، ۲۰:۵۰  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی