فرق زندگی در ذهن یک ایرانی با یک اروپایی

ایمیل پرینت PDF
Administrator
چند وقتیست که فکر می کردم به حال تنی چند از دوستان فرنگیم. به دیدگاهشان نسبت به زندگی! اینکه چقدر زیبا و ساده است. اینکه چقدر بی دغدغه برای اکنونشان برنامه میریزند و چقدر شاد زندگی میکنند. در حالیکه من و جوانان هموطن و هم مسلکم، همیشه در یک ترس نانوشته و مبهم نسبت به آینده بسر میبریم...

میدانید علت و منشا این تفاوت دیدگاه چیست؟ راستش به این نتیجه رسیده ام که در جامعه و نیز سیستم آموزشی ما از همان کودکی به ما آموخته اند که رمز خوشبختی "موفقیت" است نه "شاد" بودن!
تلاش برای موفقیت ولو به بهای زیر پا گذاشتن وجدان یا ضایع کردن حق دیگران بگذریم از کسانی که به فرزندان خود راه میانبر رسیدن به موفقیت را آموزش می دهند راههایی مثل دروغ گفتن یا دور زدن قانون

جای تعجب اینجاست که در دین شگفت انگیز اسلام، جایی نمی توان پیدا کرد که مسلمانان را به اضطراب و ترس از آینده تشویق کرده باشد. برعکس موفقیت که می توان آنرا جزئی از روزی دانست در  تعهده الهی بحساب می آید و انسان فقط مسئول حرکت و رضایت مندی به تقدیر الهی است. مثل جمله معروف  از تو حرکت و از خدا برکت

امروز به این جمله «جان لنون» برخوردم که شرح حال ماست. شما چه فکر میکنید؟

"......زمانی که به مدرسه رفتم از من پرسیدند: که وقتی بزرگ شدی میخواهی چه کاره بشوی. من پاسخ دادم "خوشحال."
آنها به من گفتند که مفهوم پرسش را متوجه نشدم و من به آنها گفتم این شما هستید که مفهوم زندگی را متوجه نشدید."...
زندگی،یک نعمت است.
از آن لذّت ببرید.
آنرا جشن بگیرید،
و ادامه اش دهید
وبدانیم که
زندگانی : یک گذر است
نه یک ماندن

سری هم به فرهنگ اصیل خودمان بزنیم جایی که شاعران بسیاری در وصف زیباییی زندگی و بی توجهی به امور بی ارزش مادی داد سخن داده اند :

زندگی زیباست ای زیبا پسند

زنده اندیشان به زیبایی رسند

آنقدر زیباست این بی بازگشت

کز برایش میتوان از جان گذشت

مردن عاشق نمی میراندش

در چراغ تازه می گیراندش

باغها را گرچه دیوارو در است

از هواشان راه با یکدیگر است

شاخه ها را از جدایی گر غم است

ریشه هاشان دست در دست هم است

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ ، ۲۱:۲۰  

اضافه کردن نظر