ملی شدن صنعت نفت به روایت تصویر

ایمیل پرینت PDF
Administrator

مصدق در روز 29 اسفند 1329 مجلس سنای ایران طرح ملی شدن صنعت نفت را تصویب کرد. ملی شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود که ابتدا با امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت مجلس شورای ملی ایران در 17 اسفند 1329 به صحن علنی مجلس ارایه و 24 اسفند تصویب شد و سپس با تایید سنا در روز 29 اسفند به قانون مبدل شد.


محمد مصدق با تلاش برای تصویب موازنه منفی در مجلس چهاردم زمینه برای ملی شدن صنعت نفت را آماده کرد. این عکس متعلق به زمانی است که مصدق در حال سخنرانی برای مردم است


از راست مظفر بقایی، دکتر حائری‌زاده و حسین مدرس که در مجلس پانزدهم به نمایندگان اقلیت معروف بودند مانع از به تصویب رساندن طرح الحاقی در مجلس شدند. مبتکر ملی شدن صنعت نفت بودند از محمد مصدق برای اعلام نامزدی در مجلس شانزدهم دعوت کردند تا نهضت ملی شدن نفت را با سیادت یک ریش سفیدی مانند مصدق به پیروزی برسانند.


پوستر انتخاباتی جبهه ملی در مجلس 16 طراح مرحوم سید مصطفی مترجم مدنی


حدود 20 نفر از فعالین سیاسی پهلوی اول که برای برگزاری انتخابات آزاد در کاخ مرمر تحصن کردند اسامی به شرح ذیل است آقایان عبدالقدیر آزادخراسانی، شمس‌الدین امیرعلایی، مظفر بقایی، سید ابوالحسن عباس خلیلی، حائری‌زاده، ارسلان خلعتبری، احمد زیرک‌زاده، کریم سنجابی، سید علی شایگان، حسن صدر، ابوالحسن امیری نوری، سید حسین فاطمی، آیت‌الله جعفر غروی، رضا کاویانی، یوسف مشار، سید حسین مکی، احمد ملکی، سید محمدرضا جلالی نایینی، سید محمد نریمانی و دکتر محمد مصدق

حسین مکی پیشنهاد معروف ملی شدن صنعت نفت را در یک قطعه کاغذ 10 در 15 سانتیمتر به خط خودش نوشته بود و 5 نفر اعضای جبهه ملی آن را امضا کردند با این مضمون به نام سعادت ملت ایران به منظور کمک به صلح جهانی امضاکنندگان ذیل پیشنهاد می‌کنند که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی شود. امضا‌کنندگان دکتر محمد مصدق، دکتر شایگان، دکتر حسن حائری‌زاده، دکتر الهیار صالح و حسین مکی بودند.

منبع: فارس


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی