تفکر مهندسی و رابطه بستنی با روشن شدن خودرو

ایمیل پرینت PDF
Administrator

این متن مفیدماجرایی کوتاه اما حاوی چند نکته  است که براساس تفکر مهندسی می توان نکات آن را برجسته نموده و در ذهن سپرد. ابتدا متن آورده می شود و سپس نکات آن در ادامه بیان می شود:
بخش پونتیاک شرکت خودروسازی جنرال موتورز شکایتی را از یک مشتری با این مضمون دریافت کرد: این دومین باری است که برایتان می نویسم و برای این که بار قبل پاسخی نداده اید، گلایه ای ندارم، چرا که موضوع از نظر من نیز احمقانه است!
به هر حال، موضوع این است که طبق یک رسم قدیمی، خانواده ما عادت دارد هر شب پس از شام به عنوان دسر، بستنی بخورد. سالهاست که ما پس از شام رأی گیری می کنیم و براساس اکثریت آرا نوع بستنی، انتخاب و خریداری می شود. این را هم باید بگویم که من به تازگی یک خودروی شورولت پونتیاک جدید خریده ام و با خرید این خودرو، رفت و آمدم به فروشگاه برای تهیه بستنی دچار مشکل شده است.
لطفاً دقت بفرمایید! هر دفعه که برای خرید بستنی وانیلی…
به مغازه می روم و به خودرو باز می گردم، ماشین روشن نمی شود. اما هر بستنی دیگری که بخرم، چنین مشکلی نخواهم داشت. خواهش می کنم درک کنید که این مسأله برای من بسیار جدی و دردسر آفرین است و من هرگز قصد شوخی با شما را ندارم. می خواهم بپرسم چطور می شود پونتیاک من وقتی بستنی وانیلی می خرم، روشن نمی شود، اما هر بستنی دیگری می خرم، راحت استارت می خورد؟
مدیر شرکت به نامه عجیب دریافتی با شک و تردید برخورد کرد، اما از روی وظیفه و تعهد، یک مهندس را مأمور بررسی مسأله کرد. مهندس خبره شرکت، شب هنگام پس از شام با مشتری قرار گذاشت، آن دو به اتفاق به بستنی فروشی رفتند، آن شب نوبت بستنی وانیلی بود. پس از خرید بستنی، همانطور که در نامه شرح داده شد، ماشین روشن نشد! مهندس جوان و کنجکاو،۳ شب پیاپی دیگر نیز با صاحب خودرو به فروشگاه رفت. شبی نوبت بستنی شکلاتی بود، ماشین روشن شد. شب بعد بستنی توت فرنگی، و خودرو براحتی استارت خورد. اما شب سوم دوباره نوبت بستنی وانیلی شد، باز ماشین روشن نشد!
نماینده شرکت به جای این که به فکر یافتن دلیل حساسیت داشتن خودرو به بستنی وانیلی باشد، تلاش کرد با موضوع منطقی و متفکرانه برخورد کند. او مشاهدات فنی خود را از لحظه ترک منزل مشتری تا خریدن بستنی و بازگشت به ماشین و استارت زدن برای انواع بستنی ثبت کرد. این مشاهده و ثبت اتفاق ها و مدت زمان آنها، نکته جالبی را به او نشان داد: بستنی وانیلی پرطرفدار و پر فروش است و نزدیک در مغازه در قفسه ها چیده می شود، اما دیگر بستنی ها داخل مغازه و دورتر از در قرار می گیرند، پس مدت زمان خروج از خودرو تا خرید بستنی و برگشتن و استارت زدن برای بستنی وانیلی کمتر از دیگر بستنی هاست. این مدت زمان مهندس را به تحلیل علمی موضوع راهنمایی کرد و او دریافت پدیده ای به نام قفل بخار(Lock Vapor) باعث بروز این مشکل می شود. روشن شدن خیلی زود خودرو پس از خاموش شدن، به دلیل تراکم بخار در موتور و پیستون ها مسأله اصلی شرکت پونتیاک و مشتری بود.”

images


استاندارد های تفکر مهندسی


1- نخستین نکته ای که به ذهن می‌آید اخلاق مهندسی است. مدیر شرکت برای نامه ای که شاید در ابتدا یک شوخی به نظر برسد ارزش قائل است، در اصل کرامت انسانی مشتری و اهمیت به نظر او در دستور کار شرکت است.
2- جدی گرفتن کار: مسئله پیش آمده برای یک خودرو برای مسئولان شرکت دارای چنان اهمیتی است که یک مهندس را مامور بررسی آن می کنند.
3- منطقی بودن: دیگر استاندارد مورد نظر در تفکر مهندسی که در این ماجرا دیده می شود منطقی بودن است. مهندس جوان به سراغ شانس یا عوامل خرافی نمی رود بلکه به دنبال علّت واقعی می گردد. علّتی که در اثر تکرار قابل دست‌یابی است (استدلال استقرایی).
4- گستردگی: گستردگی یکی از استانداردهای تفکر مهندسی است. در این ماجرا در دوقسمت گستردگی دیده می‌شود:
1-4- گستردگی در تعدادمشاهدات: در داستان آمده است: “مهندس جوان و کنجکاو،۳ شب پیاپی دیگر نیز با صاحب خودرو به فروشگاه رفت.” مهندس جوان برای جمع آوری اطلاعات به یک شب مشاهده اکتفا نکرد و سه مرتبه مشاهدات خود را تکرار کرد.
2-4- گستردگی در مشاهده: مهندس جوان به همه جوانب نظر کرده است. مثلا زمان رفت و برگشت راننده از مغازه بستنی فروشی در شب های متوالی و مقایسه این زمانها با یکدیگر.
5- داشتن دید عمیق: یافتن علّت واقعی روشن نشدن خودرو توسط مهندس جوان نشان از تسلط کامل وی بر اصول مکانیک خودرو و مکانیسم کار خودروی مورد نظر است.

ویژگی های شخصی مهندس:


1- ثبات قدم: یکی از ویژگی های شخصی مهندس ثبات قدم است. مهندس جوان بسیار صبورانه مشاهده پرداخته است.
2- همدلی در تفکر: مهندس جوان در درک مسئله و دغدغه مشتری برخورد دلسوزانه و همدلانه با وی داشته است.  

منبع: تفکر مهندسی


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی