انتقام خودرویی ایران از فرانسه

ایمیل پرینت PDF
Administrator
در مذاکرات ژنو، فرانسوی ها پس از گرفتن تضمین های کافی برای حفظ منافع اقتصادی شان در ایران، توافقنامه را امضا کردند، اما برای بهره مندی و بقا در بازار ایران باید با غول های صنعتی جهان رقابت کنند. رنو و سیتروئن پژو، در بهترین شرایط، برتر جنرال موتورز و بنز نیستند.


فرانسوی ها پس از گرفتن تضمین های کافی برای حفظ منافع اقتصادی شان در ایران، توافقنامه را امضا کردند، اما می دانند که راه دشواری پیش رو دارند و برای بهره مندی و بقا در بازار ایران باید با غول های صنعتی جهان رقابت کنند. رنو و سیتروئن پژو، در بهترین شرایط هم که باشند، برتر جنرال موتورز و بنز نخواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛ پس از امضای توافقنامه میان ایران و قدرت های جهانی در ژنو، ارزش سهام دو شرکت فرانسوی رنو و سیتروئن پژو افزایش یافت.

در گزارش فرانس پرس از بازار بورس پاریس، آمده است که ارزش هر سهم شرکت "پژو سیتروئن" با 3.32 درصد افزایش به 10.57 یورو و قیمت هر سهم "رنو" با 1.38 درصد افزایش به 62.32 یورو رسید.

خبرگزاری فرانسه علت افزایش ارزش سهام شرکت های فرانسوی را توافق هسته‌ای ایران دانسته و افزوده است: رنو و پژو پیش از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، در صنعت خودروسازی ایران جایگاه ویژه‌ای داشتند، اما با پیوستن به تحریم های سیاسی برضد ایران در سال 2012 و از دست دادن نیمی از بازار خود؛ در سراشیبی ورشکستگی قرار گرفتند.

* با دیپلماسی جدید ایران و ذوب شدن یخ های تعامل میان این کشور و قدرت های غربی، ناظران سیاسی، اقتصادی فرانسه به دولتمردان خود توصیه کردند فرصت را از دست ندهند و برای بازسازی ساختار مبادلات سیاسی، اقتصادی با ایران اقدام کنند.
آنها معتقد بودند اقتصاد فرانسه به علت تحریمی لطمه دیده که خواست فرانسه نبود و دولتمردان این کشور در فضای انفعال، ضعف و بی خردی، تحت فشار لابی صهیونیستی با سیاست های امریکا همراهی کرده و با اقدامی نسنجیده، به فروپاشی ستون فقرات اقتصادی کشور خود رضایت داده اند.

با دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه در نیویورک، مذاکره وزرای خارجه دو کشور و سفر سناتورهای فرانسوی به ایران، به نظر می رسید فرانسوی ها در مسیر ترمیم ساختار مبادلات با ایران فعال شده اند، اما پس از ارائه برنامه پیشنهادی دکتر ظریف به 1+5 در تاریخ 23 مهرماه، ماشین فرانسوی ها خاموش شد.

به نظر می رسید که آنها منافع فرانسوی را کمرنگ تر از آنچه توقع داشتند، دیده اند.

دولت فرانسه اینبار هم منفعل عمل کرده و جا مانده بود. آنها احساس می کردند فریب خورده اند و همراهی با امریکا در تحریم ایران و تهدید سوریه، نتیجه ای جز خرج کردن جایگاه و اعتبار بین المللی فرانسه و تضعیف اقتصاد این کشور نداشته و سناتورهای منتقد دولت، درست می گفتند.

این گروه از سناتورها و ناظران سیاسی، اقتصادی از مدت ها پیش هشدار می دادند که دولت فرانسه نباید منتظر زمان مذاکرات ژنو باشد و باید به سرعت و مستقل از گروه 1+5 با ایران مذاکره کرده و لااقل جایگاه قبلی خود را بازیابد.

فیگارو دوماه قبل از آن، هشدار داده بود که شرکت های آمریکایی، حتی قبل از گرم شدن روابط بین واشنگتن و تهران، در ایران فعال شده اند.

در مقاله این نشریه معتبر تصریح شده بود که جنرال موتورز "General Motors" از شش ماه قبل با خودروسازان اصلی ایران مرتبط شده و طی این مدت، نمایندگان جنرال موتورز بارها از ایران خودرو بازدید کرده اند.

امریکایی ها حتی مدل های جدید کامارو را وارد بازار ایران کرده و از مرحله آزمایش بازار نیز رد شده اند.

دولت فرانسه همچنین مطلع شده بود که شرکت "بوئینگ" نیز مقدمات لازم برای گرفتن جای "ایرباس" در سیستم حمل و نقل هوایی ایران را فراهم کرده است.

* فرانسوی ها چاره ای جز به هم زدن میز مذاکرات نداشتند. آنها باید سرعت پیشروی دیگران را می گرفتند تا لااقل همین مقدار از حضور باقی مانده خود در ایران را حفظ کنند.

تحریم ایران لطمه های شدیدی بر چندین شرکت عمده صنعتی فرانسوی وارد کرده و این کابوس زمانی کامل می شود که رقیبان آلمانی و امریکایی با رفع تحریم ها، به طور کامل شرکت های فرانسوی را از میدان به در کنند.

فرانسه برای فرار از این کابوس، پیش نویس توافقنامه ایران و 1+5 را که 18 آبان در دور دوم مذاکرات ژنو ارائه شد، امضا نکرد و شعارها و ادعاهای کلیشه ای امریکا را، در زمانی که خود امریکایی ها نیز دیگر به آنها اعتقادی نداشتند، بهانه کرد.

فابیوس

علت واقعی کارشکنی آنها اعلام نشد، اما فرانسوی ها دو هفته زمان خریدند.

در این دو هفته، خواسته های رژیم صهیونیستی و سایر ادعاهایی که سران فرانسه در رسانه ها تکرار می کردند برآورده نشد و فرانسه نمی بایست توافقنامه را امضا کند. اما در دور سوم سفر ظریف به ژنو، لوران فابیوس، روز شنبه (۲۳ نوامبر، ۲ آذر) هنگام ورود به سوئیس، درباره دستیابی به «توافق محکم» در مذاکرات سخن گفت و تاکید کرد در تلاش برای تحقق این هدف به ژنو رفته است.

او پس از امضای توافقنامه تاریخی نیز، تلاش کرد در مقابل رسانه ها ظاهری ناراضی داشته باشد، تا به حاضرین نشان دهد که فرانسه به اندازه آنها راضی نیست و به غایبانی که در تل آویو و قصرهای حاشیه خلیج فارس نشسته اند، پیام دهد که هنوز می توانند به فرانسه امیدوار باشند.

فرانسه و روسیه

* یکی از مهمترین بندهای توافقنامه ای که آزادکردن 7 و نیم میلیارد دلار از دارایی های ایران و لغو موقتی و محدود تحریم های نفتی و پتروشیمی آن برجسته می شود، باز شدن راه شرکت های امریکایی و غربی برای عقد قرارداد و حضور در ایران است. به ویژه در بخش خودرو، شرکت های کره ای و ژاپنی نیز از قبل حضور داشته اند و اخیرا اتریشی ها و هلندی ها نیز وارد شده اند. پس اگر رنو و پژو، در بهترین شرایط دوران حضور خود در ایران نیز باشند، راه دشواری برای حفظ جایگاهشان در این کشور دارند. سرزمینی که مردمش سیاست را نیز با احساسات تلفیق می کنند و ممکن است فراموش نکنند که فرانسوی ها، منافع آنها را در زمانی حساس و سرنوشت ساز به خطر انداختند.
تردیدی نیست که در بازاری پرتنوع و محصولاتی با شرایط برابر، مردم کالایی را می خرند که احساس بهتری نسبت به آن داشته باشند.

 

منبع: شبکه خبر


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی