شغلی که نه نیاز به سرمایه دارد، نه پارتی

ایمیل پرینت PDF
Administrator

شغلي فارغ از بند«پ»راستی از خود پرسیده‌اید اگر مبلمان منزل‌تان را عوض کنید و مبل جدید بخرید، اين كار شما نقشي در کار و اشتغال و تولید دارد؟ آیا اگر با پس‌انداز خود طلا، سکه، دلار و یورو بخرید و با زحمت و ترس فراوان آن را در منزل و گاوصندوق نگهداری کنید، در چرخه كار و توليد كشور نقشي داشته‌ايد؟
جواب این سوال‌ها بسیار بدیهی است. با عوض کردن مبلمان منزل، خرید سکه و طلا یا دلار و یورو و با خرید لوازم تزیینی، به سرمایه‌گذاری و تولید و ایجاد اشتغال هیچ کمکی نکرده‌اید؛ اما اگر پس‌اندازتان را بعد از رفع ضروریات زندگی مثل مسکن و اسباب و لوازم منزل، در سهام و بورس سرمایه‌گذاری کنید، سرمایه‌گذاری شما باعث رشد تولید و ایجاد اشتغال مي‌شود و سرمایه‌های نقدی شما به جای خرید لوازم غیر ضروری و یا سرمایه‌گذاری‌های غیر موّلد، به دست صاحبان کار و تلاش و تولید خواهد رسید.
در كنار اين موضوع، يافتن يك شغل بي‌دردسر و بدون تحمل استرس‌هاي ناشي از عدم امنيت شغلي، از ديگر سوال‌هايي است كه در كنار موارد فوق پيش مي‌آيد؛ چرا كه اين روزها بيكاري همه مردم را به دلالان سكه و دلار و ارز تبديل كرده است.
با اين مقدمه شايد بپرسيد در فضايي كه يافتن يك شغل ثابت با درآمد راضي‌كننده نياز به يك ضامن معتبر يا به تعبير عام پارتي كلفت دارد، آيا راهي جز دلالي و خريد و فروش باقي مي‌ماند؟ در پاسخ به اين سوال قاطعانه مي‌توان جواب مثبت داد؛ چرا كه به دليل عدم شناخت درست از پرسودترين بازار سرمايه‌گذاري، بسياري از مردم به بازارهايي رو مي‌آورند كه نه تنها صفت كاذب دارند، بلكه سم مهلكي براي اشتغال محسوب مي‌شوند.
اين بازاري كه از آن نام مي‌بريم، همان بورس است؛ ساختماني كه فعالانش لقب تالار شيشه‌اي به آن داده‌اند و در خيابان حافظ، بعد از پل حافظ واقع است؛ جايي كه از ساعت ۸ تا ۱۲ روزهاي شنبه تا چهارشنبه، مملو از سهام‌داراني است كه با اشتياق، نوسانات قيمت سهامشان را مشاهده مي‌كنند.
البته با وجود شلوغي بسيار اين بازار، تنها درصد كمي از مردم از آن شناخت كافي دارند. اين عدم شناخت از بورس در حالي است كه اندك سهام‌داران بازار سرمايه، طي سال‌هاي اخير و رونق اين بازار جذاب، سالانه حتي سود بيش از ۱۰۰ درصدي هم كسب كرده‌اند و بي‌اغراق نيست اگر بگوييم هر هزار تومان دارايي برخي سهامداران، در يك سال به ۱۰ هزار تومان افزايش يافته است.
البته دست يافتن به چنين سودي جز با شناخت كامل از قواعد و ريزه‌كاري‌هاي اين بازار ممكن نيست. در كشورهاي بزرگ صنعتي، مردم زيادي به سرمايه‌گذاري در بازار بورس ترغيب مي‌شوند؛ به طوري كه كمتر فردي را در اين كشورها مي‌توان يافت كه سهامدار نباشد. به قطعيت مي‌توان گفت بورس جايي است كه هر نفر مي‌تواند با كم‌ترين سرمايه و بدون اينكه قرارداد محدود كاري و ساعت كار مشخص داشته باشد، سرمايه‌گذاري كند و با كم‌ترين سرمايه ممكن صاحب بخشي از يك كارخانه شود و به تعبير بهتر، شاغل شود. به عبارت بهتر، هر فرد مي‌تواند با كم‌ترين دارايي خود و خريد سهام هر صنعتي كه برايش جذاب است، صاحب بخشي از آن شود. هم‌اكنون در بورس تهران، صنايع مختلفي چون خودروسازي، توليد سيمان، داروسازي، گچ و... حضور دارند كه سهام خود را عرضه مي‌كنند. به عنوان مثال يك فرد مي‌تواند با ۱۰۰ هزار تومان و خريد ۲۰۰ سهم ۵۰۰ تومانيِ يك كارخانه خودروسازي، بخشي از اين كارخانه را از آن خود كند.
با اين تفاصيل مي‌توان گفت كه يافتن يك شغل، آن هم كاري كه مطابق سليقه و تخصص افراد باشد، چندان هم سخت نيست.
اين نظري نيست كه تنها بين مردم عادي جريان داشته باشد؛ چرا كه اصلي‌ترين موضوعي است كه در مسائل اقتصادي هم به آن اشاره مي‌شود. در اين‌باره حسین خرازی، مدیر عامل کارگزاری تات و کارشناس ارشد بازار سرمایه نیز معتقد است: با خرید سهام، یا خرید حق تقدم شرکت‌ها یا مشارکت در خرید در عرضه‌های اولیه یا مشارکت در خرید سهام در حال پذیره‌نویسی بنگاه‌ها، تمامی پس‌انداز مازاد جامعه به سمت تولید و اشتغال سوق پیدا خواهد کرد و علاوه بر آنکه ما سود خواهیم برد، با این کار خود کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرده‌ایم. براي توضيح بهتر و ساده‌تر موضوع و سودي كه با خريد سهام در بورس مي‌توان به دست آورد، بهتر است به بيان يك مثال و مصداق ساده پرداخت. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه که ۶ سال پیش پذیره‌نویسی كرده است، تا کنون بیش از ۵۰۰ درصد، یعنی سالی ۱۰۰ درصد سود نصیب سهام‌دارانی کرده است که از روز اول در این پذیره‌نویسی بوده‌اند. این شرکت تا سال ۹۳ بزرگ‌ترین شرکت معدنی در بخش سنگ آهن و فولاد خواهد شد و تا آن زمان پروژه‌های بزرگ آن به تولید خواهند رسید. مثال ديگر در اين زمينه اين است كه سهام‌داران بانک کارآفرین که از ابتدای تاسیس این بانک سهام‌دار آن بوده‌اند، ظرف ده سال سرمایه‌شان ۷۵ برابر شده است.
البته اين به معناي سوددهي صددرصدي سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه و خريد سهام نيست؛ چرا كه سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه همانند ساير بازارها ريسك دارد. با وجود اين، سرمايه‌گذاري در بورس با شناخت بازار سرمايه و استفاده از نظرات متخصصان، علاوه بر آنکه بسیار سودآور خواهد بود، باعث رونق و شکوفایی اقصاد کشور نیز خواهد شد.
بنابراين، بهتر است از همین امروز به جای خرید گوشی‌های جدید و گران‌قیمت موبایل، سرویس‌های جدید طلا، لوازم غیر ضروری و تجملاتی آشپزخانه و عوض کردن هر چند سال یک‌بار مبلمان خانه و يا خرید و احتکار سکه و دلار و یورو که جز کاهش ارزش پول ملی و ضرر به اقتصاد کشور و توسعه فعالیت بازارهای کاذب و دلالی، هیچ فایده‌ای ندارد، با استفاده از نظرات کارشناسان مجرب، پس‌انداز خود را در بورس و سهام سرمایه‌گذاری کنید.
نباید فراموش کرد حضور در بورس و سرمایه‌گذاری در سهام، در اوضاعي که شاخص اشتغال در کشور ما هر روز کمتر از روز قبل می‌شود و بیکاری از معضلات مهم جامعه ماست، می‌تواند یک شغل بدون نیاز به سرمایه بالا باشد؛ شغلی که با تحلیل اوضاع اقتصادی، مطالعه روش‌های سرمایه‌گذاری و همچنین حضور در شرکت‌های کارگزاری و مشورت با کارشناسان بازار سرمایه، پتانسیل ایجاد یک درآمد خوب را در خود دارد.
این در حالی است که در کشور ما با وجود جمعیت ۷۵ میلیون نفری، تنها ۵ درصد مردم به سرمایه‌گذاری در بورس روی آورده‌اند. این آمار در واقع نشان می‌دهد که مردم ترجیح می‌دهند در بازارهای موازی از قبیل طلا، ارز و... سرمایه‌گذاری کنند تا در بورس.از سوی دیگر، رواج ذهنیت‌های نادرست در بین مردم درباره بازار سرمایه، موجب ترس بیشتر افراد از قرار دادن سرمایه‌های خرد خود در این بازار شده است.
مردم کشور ما اصولا علاقه زیادی به خرید دارایی‌های فیزیکی دارند؛ به طوری که از زمان ابداع پول، ترجیح می‌دادند تا اموال خود را به دارایی‌های فیزیکی از قبیل طلا و ملک تبدیل کنند. حل این معضل نیازمند فرهنگ‌سازی و دادن آگاهی‌های بیشتر به سرمایه‌گذاران است؛ به طوری که آنها از این موضوع اطمینان پیدا کنند که دارایی‌های مالی که از طریق سرمایه‌گذاری در بورس به دست می‌آیند، از پشتوانه فیزیکی برخوردارند و ارزش برگه‌های کاغذ سهام هیچ تفاوت ذاتی با بسیاری از دارایی‌های فیزیکی ندارد.
نهادهای مالی جدید، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها و اوراق بهادار با درآمد ثابت، از جمله ابزارهایی هستند که هر فردی را با هر درجه ریسک‌پذیری و سلیقه خاص، به حضور در بازار سرمایه تشویق می‌کنند.
یکی از علت‌های اصلی تشدید ریسک در بازار سرمایه، نوسانات شدید و روزانه سهام است که اغلب مردم به دلیل آشنا نبودن با ابزارهای کاهش ریسک، این سرمایه‌گذاری را پرخطر مي‌دانند و ترجیح می‌دهند در بخش‌های دیگر از جمله طلا و ارز سرمایه‌گذاری کنند.
در اصول سرمایه‌گذاری در بورس‌ها ابزارهایی برای کاهش ریسک وجود دارد که از جمله آن می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد.
متاسفانه آشنایی در این زمینه نیز وجود ندارد و اگر فرهنگ‌سازی مناسب در خصوص آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری صورت گیرد، بالطبع ریسک سرمايه‌گذاري نیز کاهش می‌یابد.
جالب است بدانیم تحقیقات انجام شده در یک بازه زمانی بلندمدت (از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۹) نشان می‌دهد که در بین ۴ بازار طلا، ارز، سهام و مسکن، بازار سهام بیشترین ميزان سودآوری را داشته است. این در حالی است که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، نوسانات بورس به مراتب بیشتر است. در وضعيت کم‌ثبات بازار، مردم طبیعتا اقبال کمتری به سرمایه‌گذاری در بورس نشان می‌دهند.
اکنون بازار سرمایه تنها بازار مبادله سهام نیست، بلکه به بازار فرابورس، آتی، اوراق مشارکت و تسهیلات مسکن گسترش یافته است و بدین ترتیب طیف وسیع‌تري از سرمایه‌گذاران بالقوه جذب این بازار شده‌اند. همچنین اعتماد حقیقی‌ها كه همان سرمايه‌گذاران خرد و مردم عادي هستند، در این چند سال به مراتب بیشتر شده است، اما همچنان تا رسیدن به ایده‌آل فاصله دارد.
با موضوعاتي كه در بالا به آن اشاره شد، در گزارش‌هاي آينده راه‌هاي ورود به اين بازار جذاب و شاغل شدن بدون نياز به پارتي را برايتان تشريح مي‌كنيم تا هم سرمايه‌تان معلق نماند و هم از بيكاري نجات پيدا كنيد.

منبع: کسب و کار


آخرین به روز رسانی در شنبه ، ۹ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۳:۱۱  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتهاکاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی