حذف نام 14 عضو ارشد طالبان از ليست تحريم‌هاي سازمان ملل

ایمیل پرینت PDF
mshariat

پيتر ويتيگ، سفير آلمان در سازمان ملل، رئيس شوراي امنيت در ماه ژوئيهکميته ناظر بر تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه طالبان، نام 14 تن از رهبران اين گروه را از فهرست تحريم‌هاي شوراي امنيت خارج کرد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، پيتر ويتيگ، سفير آلمان در سازمان ملل كه رياست شوراي امنيت را در ماه ژوئيه برعهده دارد، گفت كه اين تصميم يك پيام روشن و جدي براي طالبان است مبني براينكه شوراي امنيت و جامعه بين‌المللي از تلاش‌هاي دولت افغانستان براي آشتي با طالبان در يك روند گفتگوي سياسي به منظور دستيابي به صلح و امنيت در اين كشور حمايت مي‌كند.

وي افزود: ارسلان رحماني دولت، معاون سابق وزارت تحصيلات عالي طالبان، حبيب الله فوزي، يکي از ديپلمات‌هاي سابق طالبان در عربستان سعودي، سعيد الرحمن حقاني، معاون وزارت معادن و صنايع طالبان و فقير محمد از جمله کساني هستند که با لغو تحريم آنها موافقت شده است. همگي اين افراد از اعضاي شوراي صلح افغانستان هستند. 137 عضو طالبان در ليست تحريم‌هاي شوراي امنيت شامل بلوكه شدن اموال، ممنوعيت سفر و تحريم حمل سلاح بودند. ويتيگ از ذكر نام ديگر افراد طالبان كه مشمول اين عفو شده‌اند خودداري كرد. ويتيگ افزود: جامعه بين‌المللي تلاش‌هاي اعضاي شوراي عالي صلح را براي حركت در مسير صلح، ثبات و آشتي ملي درك مي‌كند. همه افغان‌ها نيز تشويق به پيوستن به اين تلاش‌ها شده‌اند. پيام روشن است: تلاش براي صلح نتايج خوبي دارد. براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت افغانستان لغو تحريم‌ها عليه 29 تن از اعضاي سابق گروه طالبان را خواستار شده بود. دولت افغانستان بارها از سازمان ملل متحد خواسته است که به نشانه حسن نيت و کمک به روند صلح و مذاکره دولت افغانستان با طالبان، اسامي برخي از آنها را از فهرست تحريم‌هاي شوراي امنيت اين سازمان حذف کند.

 شوراي امنيت سازمان ملل متحد در اوايل ماه ژوئن با تصويب دو قطعنامه فهرست تحريم‌هاي اعضاي القاعده و طالبان در افغانستان را از هم جدا کرد. اين اقدام با هدف کمک به دولت افغانستان براي پيشبرد روند صلح با طالبان انجام شده است. پيش از اين نام شماري از مقام‌هاي ارشد طالبان که ديگر در عضويت اين گروه نيستند و عليه نيروهاي خارجي نمي‌جنگند، از اين فهرست حذف شده است که وکيل احمد متوکل، وزيرخارجه پيشين و ملاضعيف، سفير افغانستان در اسلام آباد از اين جمله‌اند.

منبع: ایرنا


آخرین به روز رسانی در شنبه ، ۲۵ تیر ۱۳۹۰ ، ۱۰:۰۱  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی